Autor: Sarah Srdar 7/11/2012 12:44
Jedna od najaktualniji tema jest rebalans gradskog proračuna o kojem će se raspravljati i na sjednici Gradske skupštine. Iako prihodi i prirezi pune gradsku blagajnu i bolje nego prošle godine, prihodi od komunalnog doprinosa pune se slabije. Petar Kurečić, gradski zastupnik iz kluba SDP-a je gostujući u emisiji Izabrani na Jabuci TV postavio pitanje je li ovakav rebalans, s obzirom na to da je iznos vrlo mali, potreban?
– Sporna su smanjenja za programe socijalnog značenja za oko milijun i pol kuna, zatim socijalnog i humanitarnog značenja za osobe s invaliditetom za oko 500.000 kuna. Tu su na primjer i potpore gradskom prijevozu, konkretno željezničkom prijevozu koji je jedina alternativa cestovnom prometu. Rezanjem potpora jedinoj alternativi ne šalje se dobra poruka. Svi znamo i da je promet jedna od najgorih stvari u gradu Zagrebu, jedna od najkritičnijih točaka već desetljećima – objasnio je Kurečić i dodao kako je sporna i dostava dokumentacije Gradskoj skupštini.
– Skupštini nije dostavljena dokumentacija koja je trebala stići. Naime, u Gradskoj upravi je nedavno obavljen proračunski nadzor Ministarstva financija, a zapisnik nadzora nije došao u Skupštinu. Dok ne dobijemo taj zapisnik, smatramo da takav rebalans ne može dobiti prolaz – istaknuo je Kurečić.
“Fontane su luksuz s obzirom da u Starom Trnju neke kuće nemaju kanalizaciju”
Prema anketama, većina građana smatra kako je gradnja fontana ispred NSB-a i uređenje Cvjetnog trga luksuz koji si Grad ne može priuštiti. Takav stav zauzeo je klub zastupnika SDP-a.
– Interesantan je baš iznos od 30 milijuna kuna koliko iznose cijene radova i rebalans proračuna, iako to možda i nije izravno povezano. Ovi radovi neće donijeti niti jedno novo mjesto, niti predstavljaju tekuće održavanje ili saniranje kritičnih problema. Neki spekuliraju o tome da se Cvjetni mora prekopavati i uređivati zbog toga što tamo gradonačelnikov prijatelj Tomo Horvatinčić ima garažu i centar. Zbog tog uređenja će i ugostitelji patiti jer u ovim kriznim vremenima za vrijeme toplijih dana mogu zaraditi – rekao je Kurečić.
Izgradnja fontana posebno je zainteresirala ovog gradskog zastupnika. Naime, smatra kako se fontane grade na vrlo prometnoj i frekventnoj lokaciji.
– Radi o dijelu između cestovnih traka jedne jako prometne ulice gdje dnevno prođe i nekoliko desetaka tisuća vozila. Postavljam pitanje kakav je to odmor, rekreacija i turistička atrakcija ako se ondje odvija promet? S financijske strane radi se o luksuzu, posebno zato što se u starom dijelu Trnja nalaze i kuće koje još nemaju kanalizaciju. Infrastruktura je na daleko nižoj razini, nego što je to u ostalim dijelovima grada – dodao je Kurečić, iako bi u nekim boljim vremenima možda i sam podržao slične projekte.
– Možda će za tri godine gospodarska situacija biti odlična, pa će se naći mjesta i za ovakve projekte. Ali oni sada nisu realni – pojasnio je.
Biciklisti se susreću s velikim problemima
– U Zagrebu situacija za bicikliste nije povoljna unatoč tome što je Zagreb u ravnici, izuzev Podsljemenske zone i Gornjeg grada. Čak i ulice u Zagrebu koje imaju staze, one nisu dobro iscrtane ili se pak automobili parkiraju po stazama – rekao je Kurečić koji je i sam biciklist, pa se i pridružio prosvjedu biciklista u travnju koji se održao ispred Gradske uprave.
– Uz hodanje to je jedini potpuno ekološki oblik prometovanja i treba ga poticati. Išao sam na posao kad su se iscrtavale i staze u Savskoj ulici kod Tehničkog muzeja. Ponadao sam se da se nešto počelo događati, pa se na kraju ispostavilo da je to bio jednokratni napor zbog otvaranja izložbe koja je bila posvećena biciklistima i prometu. Ostalo je na tome i ništa se nije promijenilo. Takav pristup nije dobar i vidi se da ne postoji planirani razvoj biciklističkih staza u Zagrebu – zaključio je Kurečić.