Fondovi EU okosnica dugoročnih projekata u Zagrebu

Autor: Ena Ercegovac 2/4/2015 12:07

Dobri projekti i smišljena strategija razvoja, nužni su preduvjet za povlačenje sredstava iz fondova Europske Unije. Zaključak je to održane konferencije o apliciranju na fondove, koji su, nakon mini porezne reforme i preraspodjele sredstava lokalnoj samoupravi, temelj razvoja gradova i općina.

– Veliki manjak u blagajni lokalne samouprave, dodatni je motiv za okretanje Europi. Projekti na koje apliciraju gradovi i općine, moraju biti dobro osmišljeni i prije svega, imati potporu institucija, da bi uspjeli – istaknuo je Željko Turk, predsjednik Udruge gradova koji dodaje kako konkretnih i završenih projekata ima, a odnose se ponajprije na izgradnju komunalne infrastrukture.

Grad Zagreb nije imao mogućnost, kao najrazvijenija sredina, povlačiti sredstva iz predpristupnih fondova za namjenu kapitalnih ulaganja te izgradnju infrastrukture. No, u godini koja je pred nama, projekti vodoopskrbe i odvodnje, izgradnje tehnološkog parka, ali i žičare na Sljemenu, upravo bi trebali biti oni za čiju će realiziciju biti povučena sredstva.

– Iako smanjenje za gotovo 800 milijuna kuna, jest udar na gradski novac, ne možemo stati s projektima. Rupe u proračunu treba nadomjestiti, a jedan od načina jesu i fondovi EU. Uz to, razmatramo i druge mogućnosti, kao što je model javno-privatnog partnerstva pa i poticanje privatnih ulaganja – naglasila je zamjenica gradonačelnika Zagreba, Sandra Švaljek. Zamjenica dodaje kako se planirani dugoročni projekti, za čije se financiranje očekuju strane investicije te novac iz EU fondova, trebaju nastaviti i ukoliko dođe do promjene političke garniture. Program razvoja trebao bi biti neovisan od bilo kakvog parcijalnog ili političkog interesa.

Unutar programa razvoja, svakako ulaze i poticaji za zapošljavanje te otvaranje novih radnih mjesta. Tim će programima ponajviše biti zaokupirani predstavnici općina, odnosno manjih mjesta, koja su suočena s odlaskom mladih ljudi u veće gradove.

– Investitori iz zapadnih zemalja poprilično ulažu u područje Sjeverozapadne Hrvatske i otvaranje novih radnih mjesta. U poljoprivredi imamo sposobne ljude, koji su već po treći put prošli na IPARD natječaju. U razvijanju tog sektora, važno je aplicirati za razna sredstva i izvore financiranja, kako bi se izgradili novi skladišni kapaciteti, a samim time zadržala i kvaliteta proizvoda – rekao je Bruno Hranić, glavni tajnik Udruge općina i član Odbora regija Europske Unije.

Unatoč tomu što je godina na svom početku, natječaji se već otvaraju, a napisanih projekata nikad nije bilo više.