Autor: Zagrebancija.com
Marijan Filipović, poduzetnik iz Čabra, postao je poznat hrvatskoj javnosti zbog toga što je tvrtku darovao radnicima. Ovaj hrvatski dobročinitelj, kako ga u medijima nazivaju, dugi je niz godina gradio i stvarao da bi na koncu u plodovima njegovog rada mogli uživati građani Čabra, ali i nadolazeće generacije.
Kako je napisao Jutarnji list, Filipović će svu svoju privatnu imovinu i tvrtke prenijeti u vlasništvo zaklade koju je nazvao svojim imenom, a koju je osnovao prije osam godina s ciljem pomaganja čabarskom kraju.
Međutim, u javnosti su se pojavile špekulacije kako ova priča nije nimalo altruistična kao što se čini javnosti.
– Nakon što je vlasnik na jedan vrlo nekorektan način prebacio najvrjedniji dio imovine u novonastali d.o.o., odjednom prepušta svoj udio u Finvest grupaciji radnicima – tek je jedan od komentara na koji smo naišli.
– Zašto i ne bi kad tamo više ništa ne vrijedi i pitanje je vremena kad će u stečaj – zaključuje ovaj komentator i poznavatelj čabarskog kraja i tamošnjeg načina poslovanja.
Tvrtku je jednostavnije pokloniti, nego zatvoriti
Prema pisanju Večernjeg lista, još ovog su se ljeta pojavile poteškoće u poslovanju i tvrtka Finvest Corp je zapala u dugove. Krivcem za sve proglašen je Marin Filipović, sin hrvatskog dobročinitelja, kojeg je otac odmah smijenio jer, kako se pisalo, njihove esuglasice oko budućnosti poslovanja nisu bile premostive. Filipović mlađi htio je poslovanje usmjeriti ka turizmu, dok je otac čvrsto ostao pri ideji da se tvrtka mora baviti drvnom industrijom kako je sve i započelo.
Ipak, u svemu tome, Filipović je na prvom mjestu razmišljao o obitelji koju je namirio. Ostatak je otpao na zakladu koja će poslovati kao tvrtka. Sva dobit bit će na raspologanju Gradu Čabru.
Gradonačelnika Željka Erenta smo pokušali kontaktirati, no nismo ga uspjeli dobiti u njegovom uredu jer se nalazi u tvrtki o kojoj bruji cijela država.
On je naime 1993. godine ušao u Finvest kao voditelj Opće službe, da bi preko predsjednika Nadzornog odbora, došao do pozicije člana Uprave Finvest Corpa.
Međutim, u svemu tome čudno je što od 1. srpnja 2013. godine, ulaskom u Europsku uniju, počinju vrijediti nova pravila. Tako bi likvidacija tvrtke trebala postati još zahtjevniji posao, nego što je sada. Prema zakonu, zatvaranje tvrtke već je sada poprilično skup i dugotrajan proces pa je, kažu poduzetnici, tvrtke isplativije pokloniti, odnosno dati nekom drugom na upravljanje.
Vrijeme će pokazati u kakvom je stanju i s kakvom perspektivom firma Finvest koju je Marijan Filipović ostavio svojim radnicima, kojih je u Hrvatskoj 500-tinjak, a su susjednoj nam BiH još četiri stotine.