Autor:: T.M./MSF 7/12/2010 14:20
Park Ribnjak Party pod nazivom Etno Hrvatska koji počinje u srijedu 21. srpnja u 22 sata organiziran je povodom 44. međunarodne smotre folklora čiji će domaćin biti Zagreb od 21. do 25. srpnja. Smotra je posvećena svjetski proširenim aktivnostima očuvanja i zaštite nematerijalne kulturne baštine zemalja članica Organizacije Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu.
Izložba Biljane Gaurine ´Žene iz Dalmatinske zagore` bit će otvorena 20. srpnja u 19 sati u Studiju Josip Račić kao uvod u ovu smotru. Za prvi dan održavanja smotre organiziran je nastup sudionika na Trgu bana Jelačića 21. srpnja u 10 sati nakon čega slijedi kratki tečaj glagoljice u Etnografskom muzeju od 10 do 12 sati.
Sve koje zanima ples moći će pogledati kako izgleda plesna radionica Francisca Feyblija iz Švicarske na Katarininom trgu u petak 23. srpnja u 18 sati. Cijeli program možete pogledati na stranicama Međunarodne smotre folklora.
Manifestacija izvornog folklora zagrebačka tradicija od 1966. godine
Svi su sudionici Smotre nositelji nematerijalne kulturne baštine upisani u nacionalne popise, a neki i u UNESCO-v Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. U nacionalnom popisu Hrvatska je dosad registrirala 77 kulturnih dobara, od kojih je 7 uvršteno i u UNESCO-v Reprezentativni popis, čime je Hrvatska zauzela prvo mjesto u Europi, a u svijetu su ispred nje samo Kina, Japan i Republika Koreja. Izbor ovogodišnje teme Smotre potaknut je i činjenicom da je ova godina proglašena godinom kulturne raznolikosti.
Ovogodišnja je Međunarodna smotra folklora pripremljena u suradnji s Ministarstvom kulture Republike Hrvatske, Dugogodišnji pokrovitelj Smotre je Hrvatski sabor, a ovogodišnju je svojim visokim pokroviteljstvom počastio i UNESCO.
Međunarodna smotra folklora je najuglednija manifestacija izvornog folklora u Hrvatskoj, odnosno folklornog amaterizma posvećenog njegovanju i prikazivanju zavičajne baštine. Održava se u Zagrebu od 1966. godine, sljednica je smotri hrvatske seljačke kulture organiziranih 1930-ih godina, predstavlja i promiče baštinjene vrijednosti svih naroda i kultura i pridonosi nastojanjima da se u globaliziranom svijetu sačuvaju kulturne različitosti. Programe Smotre osmišljavaju stručnjaci, etnolozi i folkloristi, koji su i suradnici Ministarstva kulture u pitanjima prepoznavanja i dokumentiranja fenomena nematerijalne kulturne baštine.
U stalnom dodiru sa suvremenim životom tih pojava i njihovim nositeljima, etnološka i folkloristička struka pridonosi očuvanju hrvatske tradicijske kulture kao baštine. Dugogodišnji organizator Međunarodne smotre folklora, Koncertna direkcija Zagreb, pomaže u predstavljanju i afirmiranju baštine te u promicanju ideje o kulturnoj raznolikosti kao općoj vrijednosti čovječanstva.