Autor: 2/11/2012 16:32
Kako bi se ukazalo na potrebe više od 40 000 oboljelih od epilepsije, po treći put se u Hrvatskoj obilježava Nacionalni dan oboljelih od epilepsije. Aktivnosti vezane uz taj dan zajedničkim snagama organiziraju Centar za epilepsije Zagreb, Hrvatsko društvo za dječju neurologiju i Hrvatsko društvo za neurovaskularne poremećaje u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo.
Osim današnjeg upoznavanja građana s tom bolešću te dijeljenja narukvica s natpisom ”Izađi iz sjene”, Nacionalni dan oboljelih od epilepsije obilježit će se javnom tribinom.
– Na tribini u srijedu, koja će se održati u Tribini Grada Zagreba, Kaptol 27, u 11 sati govorit će liječnici o suvremenim matodama liječenja epilepsije, govoritt ću i ja o tome kako je živjeti s epilepsijom u društvu koje stigmatizira bolest. Nakon toga će biti razgovor, i oboljeli i zainteresirana javnost moći će pitati liječnike o suvremenim metodama. Konkretno, posljednjih nekoliko godina se u Bolnici sestara milosrdnica operira i postoje metode koja značajno unapređuju mogućnost kvalitetnog života oboljelih od epilepsije – rekla je Vitomira Lončar.
– To je bolest koja oboljele uvijek drži u sjeni, odnosno sami se ne usuđuju zbog stigme društva deklarirati da su oboljeli od epilepsije i ovo je naš mali doprinos tome da se usude izaći iz sjene –
Da oko epilepsije vladaju brojne stigme potvrdio nam je i doktor Hećimović.
– Ne postoji bolest koliko je toliko stigmatizirana poput epilepsije. Kada gledate druge kronične bolesti kao što su dijabetes i astma, svaki drugi građanin ove zemlje smatra da bi bolesnici s epilepsijom trebali raditi niže kategorije od onih za koje su kvalificirani, da ne bi trebali imati djece, da bi trebali ići u posebne škole i slično – istaknuo je.
Ono što je naročito zanimljivo da ne postoji nijedna udruga oboljelih od epilepsije, a naši sugovornici smatraju kako oboljeli osjećaju sram, iako imaju veliku potrebu za razgovorom o svojoj bolesti.