Zagrebancija

Epicentar subotnjeg potresa bio u Markuševcu

Autor: Ena Ercegovac 2/2/2015 16:52

Potres koji je u subotu iza 22 sata prodrmao Zagrebom, izazvao je strah kod većeg dijela građana. Iako posljedica, kao ni većih oštećenja kuća i ostalih objekata, nije bilo, zabrinutost i dalje postoji. Naime, zbog reljefnih predispozicija i sudaranja tektonskih ploča Alpa i Dinarida, područje Zagreba itekako ima predispozicija za podrhtavanja tla. Vrativši se u prošlost, tzv. Veliki potres iz 1880. godine, koji je bio jačine 6,3 po Richterovoj ljestvici, izazvao je velika oštećanja zgrada, a brojni su stanovnici pobjegli zbog straha od buduće katastrofe. Na svu sreću, nje nije bilo, kao ni uslijed potresa u subotu, 31. siječnja.

– Dakle, to je potres koji se osjeti, koji izazove nelagodu, ali nikakve veće štete. Mi to nazivamo umjerenim potresom, jer ne ostavlja posljedice poput rušenja i drugim oštećenja – izjavio je Ivo Allegretti, voditelj Geofizičkog odsjeka. Allegretti dodaje kako su telefoni zvonili u subotu do kasno u noć, a zabrinuti građani isprva nisu ni znali o čemu se točno radi. O razlozima podrhtavanja tla u Zagrebu, u toj su situaciji bile obaviještene sve važnije službe. Od Službe za zaštitu i spašavanje do Gradskog ureda za upravljanje u hitnim intervencijama. Doduše, većih intervencija u ovom slučaju nije bilo.

Epicentar subotnjeg potresa bio je u Markuševcu, a strah zbog budućih, potencijalno većih katastrofa, nemaju svi jednako.

– Luster mi se tresao, pa je prešlo na krevet i na zid. Odmah sam skočio, jer sam se poprilično uplašio. To je bio prvi potres koji sam doživio i jednostavno nije bilo ugodno – rekao nam je stanovnik Markuševca.

Drugi pak, unatoč strahu, ne brinu za buduće događaje.

– Treslo se kao da je nešto ispod kuće eksplodiralo, ali nije me bilo strah. Imam 80 godina, tako da me više brinu budući naraštaji – govori nam jedna starija gospođa.

Iz seizmološke službe apeliraju da paniku i strah ne treba širiti, no oprez i odgovornost u takvim su situacijama nužni. Nadležni gradski ured, kao i Državni centar 112 često daju obavijesti kako se pripremiti za potres te kako se ponašati ukoliko do njega dođe. To su informacije koje, kako kaže Allegretti, svi građani moraju znati.

 

Exit mobile version