Autor: Petra Antonijević 7/6/2012 9:58
Svakog ljeta uoči odlaska na godišnje odmore, drastično se povećava broj napuštenih životinja koje lutaju ulicama, izložene su ranjavanju i smrti od automobila, gladne su i žedne te nerijetko postaju i žrtvama pojedinaca.
Upravo kako bi se broj napuštenih životinja smanjio, Gradski ured za poljoprivredu i šumarstvo već niz godina, u suradnji s Prijateljima životinja, akcijom Udomljavanje je fora apelira na građane da ne ostavljaju na cesti svoje donedavne najbolje prijatelje.
Gostujući u emisiji Grički top, Emil Tuk, pročelnik resornog ureda, potvrdio je da će groblja za kućne ljubimce ipak biti u Zagrebu, ali je najavio i proširenje Dumovca.
– U ovome trenutku nemamo u planu ništa novo otvarati, ali svakako razvijamo ideju da u budućnosti proširimo Dumovec i dodamo dio koji bi bio namijenjen za mačke. Isto tako, u planu je svakako i groblje za kućne ljubimce. Gradonačelnik je nedavno objavio da je ishođena građevinska dozvola za izgradnju groblja, ali još je u tijeku rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, ali vjerujem da ćemo iduće godine krenuti s investicijom – rekao je Tuk.
Otkako je grad Zagreb preuzeo sklonište Dumovec, broj udomljavanja životinja bitno se povećao. Prijašnjih godina tek je oko dvadesetak pasa našlo svoj novi dom, a danas, ističe pročelnik, mjesečno udome najmanje njih 60.
– Mjesečno udomimo u prosjeku oko 60 pasa stoga mislim da bi nam pozavidjele i europske metropole na tome. Našim akcijama Udomljavanje je fora! pridonijeli smo tome da smo došli do situacije kad je postalo popularno udomljavati životinje i to je nešto što je danas fora u gradu Zagrebu. Otkad je grad preuzeo Dumovec, od tada je broj udomljavanja znatno povećan i to je postalo popularno jer, 60 pasa udomiti mjesečno, nije isto kao udomiti njih 20 – dodao je Tuk.
Najmanje je napuštenih pasa u centru
Najveći problem ipak je taj što ljudi iz okolice Zagreba dolaze u rubne dijelove grada te tamo ostavljaju svoje ljubimce dok je najmanji broj napuštenih pasa u središtu metropole. Tuk smatra kako se svijest građana mijenja iz dana u dan, ali i priznaje kako je posao pred njima još uvijek težak jer je ostavljenih pasa još uvijek velik broj.
– Onoliko koliko pasa udomimo, toliki broj napuštenih ulazi u skloništa. Činjenica je da manje ima napuštanja u samom urbanom djelu, već ih najviše ostavljaju u rubnim dijelovima grada. Tu je riječ o tome da ”uvozimo” napuštene pse u Zagreb jer imamo najbolje sklonište u Zagrebu, ako ne i u Hrvatskoj- zaključio je Tuk.
Grad nije kriv za eutanaziju pasa
Gostujući u emisiji dotaknuo se i afere u kojoj je veterinarska inspekcija eutanazirala 46 životinja te je osudio potez inspektora, ali kaže kako propusta od strane Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo nije bilo. Nakon te afere, Prijatelji životinja zahtijevali su reformu veterinarske inspekcije, ali i ukidanje odredbe koja omogućuje ubijanje pasa nakon što 60 dana provedu u skloništu.
– Mi u Gradu Zagrebu djelujemo kao sustav s tri stupa. Jedan je u administrativnom djelu Grada, u Gradskom uredu za poljoprivredu i šumarstvo kroz odjel za zaštitu životinja, a tiče se upravljanja cijelim sustavom. Drugi dio je operativni koji sačinjava ustanova Zoološki vrt, u sklopu koje je i Dumovec koji vrši službu hvatanja i udomljavanja, te treći stup su udruge za zaštitu životinja koje su nam izrazito važan partner u rješavanju svih bitnih pitanja. U sinergiji ova tri stupa postigli smo zavidan nivo zaštite životinja u Zagrebu i vjerujem da udruge mogu puno toga napraviti i njihove sugestije su uvijek dobrodošle u izradi pravilnika Zakona. Isto tako, u Zagrebu imamo tu situaciju da nakon 60 dana boravka u skloništu ne usmrćujemo pse, nego ih udomljavamo. Udomljavamo ih konstantno i imamo dnevne akcije udomljavanja životinja. Stalno smo na cesti u kontaktu s ljudima i to će tako uvijek biti – zaključio je Tuk.