Zagrebancija

Egipat izabran za novo sjedište FEAS-a

Autor: Ivana Šimac 11/20/2014 16:20

U Zagrebu je završen dvodnevni godišnji sastanak Federacije euro-azijskih burzi, poznate i pod kraticom FEAS. Domaćin je bila Zagrebačka burza, a pokrovitelj Ministarstvo financija Republike Hrvatske.

– Udruženje FEAS utemeljeno je prije 20 godina s ciljem razmjene iskustava među burzama. Kao što vam je poznato uglavnom svaka država ima jedno ili možda dva tržišta. Iz tog razloga je ta razmjena znanja vrlo važna. Mi smo jedna od članica osnivačica ovoga udruženja i ponosni smo da 20 Skupštinu imamo upravo u Zagrebu na kojoj će se birati nova tijela udruženja – rekla je Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze.

FEAS je neprofitna organizacija koja je dosada imala sjedište u Istanbulu i koja okuplja burze te druge institucije tržišta kapitala. Kao takva organizacija broji 34 stalne članice te 16 pridruženih članova iz 30 zemalja. Za novoga predsjednika izabran je Mohammed Omran, dosadašnji glavni tajnik FEAS-a i čelnik Egipatske burze.

– Postoji dosta sličnosti između Egipatske i Hrvatske burze kapitala i onoga što se događa na njoj. Primjerice jačanje ekonomije. Doduše mi imamo burzu još od 1881. godine, tzv. Aleksandrova burza, koja je treća najstarija burza na svijetu. U Kairu smo imali burzu već 1903. godine. Tako da je to tradicija poslovanja na burzi stara 135 godina, ali opet mi smo mala ekonomija i malo tržište, stoga ističem kako postoji dosta sličnosti Hrvatske i Egipatske burze. Kod nas je još moraju isfiltrirati neke stvari u poslovanju, primjerice transparentnost, efikasnija vlada, tako da dijelimo dosta sličnih problema između ove dvije burze – rekao je novi predsjednik FEAS-a.

Predstavnici istočnijih i većih burza ipak vide perspektivu u budućnosti poslovanja na hrvatskom tržištu kapitala. Egipat je primjerice najveći pad poslovanja bilježio 2011. godine, međutim danas je situacija znatno bolja, točnije najbolje još od 2008. godine. Hrvatska bi tu mogla ponešto i naučiti.

– Globalna ekonomija se mijenja i problematika privlačenja investitora koji bi potaknuli tijek novca na burzama. Podsjetimo se da Priština, u vašem susjedstvu nema burzu kapitala, a Crna Gora je postala važno tržište. Tako da imate još puno toga za napraviti, ali svi podaci govore kako se krećete u pravome smjeru – dodaje novi predsjednik organizacije.

Dakle činjenica je da smo se pokrenuli, a vrijeme i da napokon vidimo rezultate rada i ulaganja u privlačenje kako domaćeg tako i stranog kapitala, jer najvažnije je da Hrvatska i sam Zagreb kao glavni grad, budu prepoznati kao mjesto u koje je može i želi ulagati.

 

Exit mobile version