Dvosatna šetnja otkriva sve tajne Zagorkina života

Tekst:: G.B. 6/15/2012 13:23

Pod pokroviteljstvom Turističke zajednice grada Zagreba, Društvo Marije Jurić Zagorke organizira šetnju gradom, osmišljenu prema dugogodišnjim istraživanjima Zagorkine biografije, koja provode članovi Društva. Tijekom šetnje posjećuju se lokacije u užem središtu Zagreba, povezane sa Zagorkinim životom i javnim djelovanjem. Šetnja završava posjetom stanu na Dolcu 8 u kojem je Zagorka živjela.

-.-wikipedia.org-.-– Zagorkin život i sadržaji njenih romana izravno su povezani sa Zagrebom i velik je interes građana da doznaju više o stvarnim mjestima na kojima su se odigrali povijesni događaji u kojima je Zagorka sudjelovala, pisala o njima u novinama ili temeljila na njima radnju svojih romana – poručuju iz Društva Marije Jurić Zagorke.

Cilj projekta je ponovno upoznati Zagorku kroz nove biografske činjenice i to na zabavan i popularan način – razgovarajući s njom te podržati kulturu pamćenja i važnost kulturnog identiteta, posebice ženskog stvaralaštva.

Uz stručno vodstvo i glumačku interpretaciju Dubravke Vidović kao Zagorke s kojom svatko može razgovarati, Zagorkino je osobno iskustvo (diskriminacije, solidarnosti i otpora) istaknuto kao kontrapunkt političkoj nevidljivosti žena u javnom prostoru, spomeničkoj baštini i povijesnim izvorima, naglašavaju iz Društva.

Polazak šetnje je u Tkalčićevoj ulici ispred spomenika Zagorki, a šeće se Tkalčićevom ulicom (mjesto spaljivanja vještica); Radićevom ulicom (Zagorkino ulje na platnu – slika cvijeta u Kovačićevoj zbirci hrvatskih slikarica, što je do sada bilo nepoznato široj javnosti); početkom Jurjevske ulice (Zagorka i Strossmayer); Markovim trgom (Zagorka kao anonimna novinarka u Hrvatskom saboru; građa za romane u Zemaljskom arhivu u Banskim dvorima; misa u crkvi sv. Marka za zaprešićke žrtve 1903.); Mesničkom ulicom (ženski prosvjed 1903.), uz Kačićev spomenik (djelovanje Kola radnih žena iz 1897.); Ilicom (ženski prosvjed); Frankopanskom uz Dramsko kazalište Gavella (Malo kazalište, dramatizacija Gričke vještice), uz samostan sestara milosrdnica (Zagorkino školovanje, samostanske novine); Masarykovom – Gundulićevom (redakcija Obzora, odvođenje Zagorke u zatvor, gdje je napisala dramu Evica Gupčeva); Cvjetnim trgom (redakcija časopisa Ženski list, koji je izlazio od 1925. do 1938., Zagorka je bila urednica).

-.-Saša Jokić-.-Završetak šetnje je u Zagorkinom stanu na Dolcu 8, gdje je bilo i sjedište časopisa Hrvatica od 1939. godine, a gdje će se zainteresirani moći upoznati  s časopisom Hrvatica (prigodna izložba, čitanje odabranog ulomka, Zagorkin pseudonim Iglica, umjetnički performans – razgovor sa Zagorkom, zajedničko fotografiranje).

Za prigodnu izložbu u stanu korištena je različita građa, raritetne knjige i časopisi iz privatne zbirke, tiskani materijali, fotografije, novinski članci i fotokopije dokumenata iz raznih arhiva (Zagorkin rodni i vjenčani list, osmrtnica, Ženski list, Hrvatica, fotografije obiteljske kuće i dvorca Stubički Golubovec, pozivnica za Novinarski bal i dr.).

Šetnja sa Zagorkom organizira se svake druge nedjelje u mjesecu, u 10 sati te traje oko dva sata, ovisno o vremenskim prilikama. Više informacija o šetnji možete dobiti u Turističkom informativnom centru na Trgu bana Jelačića i na telefonima Društva, na koje se možete i predbilježiti za šetnju, 01/56 12 522 ili 095/90 14 661.