Autor: Ana Kranjčić 11/19/2012 9:56
– Više puta smo ovo inicirali, više puta smo kretali. Očito postoje određeni problemi, ali ne damo se, guramo i želimo skupa s vama ovaj problem riješiti – kazao je na sastanku s vlasnicima parcela Krešimir Komljenović, predsjednik HNS-a u Gornjoj Dubravi.
Vlasnici parcela, koje je trebalo otkupiti, u siječnju 2008. godine pristali su na cijenu otkupa koju je tada ovlašteni sudski vještak odredio u iznosu od 857 kuna po kvadratnom metru. Nakon sastanka s gradonačelnikom Bandićem, godinu i pol kasnije, dogovorena je cijena u iznosu od tisućukuna po kvadratnom metru što nitko nije osporavao niti se bunio smatrajući cijenu neprimjerenom. Međutim, vlasnike je neugodno iznenadila informacija iz Službe za imovinsko-pravne poslove.
– Saznajemo da je jedini uvjet koji nedostaje za otkup potvrda o osiguranim sredstvima iz Grada Zagreba, a iz Ureda za obrazovanje, kulturu i šport imamo informaciju da su sredstva potrošena za godinu dana unaprijed – izjavio je Ivica Novak, vlasnik parcele za otkup.
Nažalost, dolaskom globalne krize, cijena zemljišta je pala. Osim otkupa parcela, u ponudi je još jedno rješenje. Naime, prekoputa postojeće osnovne škole nalazi se gradsko zemljište na kojem je također zamišljena izgradnja sportske dvorane. Međutim, u tom slučaju bi zgrdau škole i sportske dvorane dijelila cesta. Jedno rješenje se sastoji u tome da se nadsvodi cesta do gradskog zemljišta, a drugi projekt je da se kopa ispod zemlje te da se to riješi tunelom.
– Projektiranje je ušlo u proračun za 2013. godinu, potrebnoo je šest mjeseci za razradu glavnog projekta, ti troškovi predviđeni su da se osiguraju u proračunu za 2013., radilo bi se preko centra za energetiku i koristio bi se koristio program energetske učinkovitosti – objasnila je Morana Paliković Gruden, potpredsjednica Gradske skupštine.
Prema navedenom programu, 45 posto troškova financirala bi Država, a 55 % troškova pokrivao bi Grad. U tom slučaju, paralelno bi trebale biti uvrštene najmanje četiri školske dvorane s obziorm da cijeli iznos takvog paketa ne smije biti manji od 80 milijuna kuna.
– Trenutno je u prijedlogu gradnja dvorane za školu “Jabukovac”, za školu “Ksaver Šandor Gjalski” u Mlinarskoj, zatim za školu “Tin Ujević” u Koturaškoj te za školu “Granešina” – navodi Gruden.
Vlasnici zemljišta oko škole složili su se u jednom, a to je javna dobrobit i interes svih tamošnjih građana koji željno iščekuju svoju dvoranu, gdjegod ona bila izgrađena. Prva rasprava o proračunu, u kojoj će biti uključen i problem izgradnje sportske dvorane u Granešini, bit će održana na sjednici Gradske skupštine krajem studenog.