Državljanstva se možete odreći javno i privatno

Autor: Ivana Šimac 12/5/2013 15:15

U našoj maloj zemlji stalno neka problematika. Nedavnim razvojem političke i društvene situacije, brojni hrvatski civilni kritičari, poželjeli su ispred svoga statusa kritičara izostaviti onaj pridjev ‘hrvatski’. Pa su uz silnu tugu i nezadovoljstvo pokazali i revolt prema teritoriju na kojemu su rođeni iskazivanjem želje kako žele prestati biti Hrvati. Njima za volju istražili smo kako se uopće može prestati biti Hrvatom?

– Procedura za prestanak pravovaljanog hrvatskog državljanstva je detaljno opisana na našim službenim stranicama, međutim odricanje državljanstva može biti potaknuto svojevoljnim odricanjem ili otpustom. Odricanje dakle nastupa kada osoba posjeduje hrvstako državljanstvo, ali ga izricanjem volje gubi, dok otpust nastupa aktom nadležnog državnog organa, a na temelju molbe pojedinca – objašnjava Dušan Miljuš, glasnogovornik zadužen za aktivnosti ministra unutarnjih poslova.

Izraz nezadovoljstva zbog stanja u vlastitoj državi, puka je demokracija, pa i liberalizacija ili sloboda govora. Međutim Miljuš ističe kako zahtjevi za povlačenjem hrvatskog državljanstva nisu rijedak slučaj. Prije dvije godine, dakle u 2011., broj razrješenih građana od hrvatskog državljanstva otpustom bio je 1442, dok se već 2012. broj smanjio na oko 800 slučajeva, s tim da iz MUP-a ističu kako nisu svi slučajevi razrješeni pa je brojka za prošlu godinu okvirna.

– Nisu neuobičajeni, ali nije niti da ih ima u pretjeranom broju. Svaki slučaj je specifičan, dakle svatko ima svoje razloge, pa tako i vrijeme trajanja čitave procedure ovisi o samom slučaju. Ministarstvo unutarnjih poslova svaki slučaj i posmatra upravo tako, pojedinačno, zbog čeka ti slučajevi nisu javni – nastavlja Miljuš.

Ako uzmemo u obzir koliko je jednom azilantu teško steći status državljanina države u koju je došao, obično trbuhom za kruhom, i ako znamo da jednom izgubljeno državljanstvo teško se vraća, onda moramo razmisliti o razlozima razmišljanja o tako nečemu.

– Možda je taj razlog želja za državljanstvom neke druge države, pa je jedan od uvjeta prestanak važećeg državljanstva, razlozi znaju biti i osobne prirode, od kojih su neki popraćeni i medijski, pa vjerujem kako vi znate bolje o tome – službeno je izjavio i završio priču glasnogovornik MUP-a, misleći pri tome na slučaj Stanka Subotića Canea koji se javno odrekao hrvatskog državljanstva zbog navodne bjesomučne huškačke i klevetničke hajke koju je protiv istoga vodio jedan poznati zagrebački tjednik, prikazujući ga kao najvećeg balkanskog mafijaša, monstruoznog ubojicu i europskog kralja cigareta.

Čini se kako ne moramo strahovati od većeg odlijeva mozgova nego što je isti već u tijeku, jer građani su po pitanju vlastitog državljanstva ipak prilično zaštitnički nastrojeni, pa u afektu kažu puno, a malo toga zaista misle.