2/13/2014 16:23
Prošle godine u Rakitju je proradila reciklažna asfaltna baza, prva u ovom dijelu Europe. Slična postrojenja postoje u Njemačkoj, Švicarskoj i nordijskim zemljama, gdje su se pokazala pozitivnima, ne samo ekološki, već i financijski. Osim zbog ekološke i financijske koristi, Zagreb se odlučio na gradnju ovakve baze i zbog standarda koje postavlja Europska unija.
– Sutra više nećete moći uopće raditi i asfaltirati prometnice ako u sastavu nema recikliranog asfalta. Po defaultu ćete morati raditi prometnice koje u sebi imaju određeni dio reciklaže upravo zbog tog ekološkog zbrinjavanja frezanog asfalta – rekao je Alen Gospočić, voditelj podružnice Zagrebačke ceste.
Iako je baza proradila tek prošle godine, pripreme za njen rad počele su mnogo ranije.
– Mi smo nekoliko godina deponirali taj frezani asfalt u našoj centralnoj asfaltnoj bazi u Rakitju. Danas se on koristi kao sirovina, ne kao otpad nego kao korisna sirovina u izgradnji prometnica grada Zagreba – dodao je.
Baza je prošla probni rad, a dio već recikliranog asfalta već se nalazi na prometnicama.
– Sad smo napravili početnih 40 do 50 tisuća tona, a od toga je stavljeno desetak tisuća tona probnog reciklažnog asfalta. Njime su asfaltirani uglavnom makadamski slojevi, putevi i tako dalje – rekao je.
Na gradske prometnice vraća se pomiješan s tek proizvedenim asfaltom i to u omjeru do 50 posto. Kvaliteta takvog asfalta nije ništa slabija od kvalitete asfalta koji je tek proizveden.
– Pokazalo se izvrsnim, ljudi koji ga koriste i prate njegovo ponašanje tvrde da on ne pokazuje nikakve razlike od materijala i asfalta koji je proizveden kao stopostotna mješavina kamena i bitumena. Osim toga ima potpuno identične performanse – dodao je Gospočić.
Najveću korist od recikliranja afalta imat će male ulice, koje nisu asfaltirane 40-ak godina, a sad će dobiti novi sloj asfalta, i to recikliranog.