Autor: Sarah Srdar 10/10/2014 8:56
HSLS je u suradnji sa stučnjacima napravio plan restrukturiranja autocesta koji je poslan i na stol premijera Zorana Milanovića kao i aktualnog ministra prometa Siniše Hajdaša Dončića. U njemu su se pozabavili aktualnim stanjem te iznijeli prednosti i mane restrukturiranja, ali i monetizacije koju podržava Vlada.
Što učiniti s autocestama pitanje je koje se otvorilo zbog slabog financijskog rezultata HAC-a i ARZ-a i nemogućnosti otplate dospjelih kredita što na raju rezultira otežanim dobivanjem novih kredita. Dug HAC-a iznosi vrtoglavih 22 milijarde kuna, a dug ARZ-a iznosi 7,3 milijarde kuna.
Montezirati bi bilo isplativo jer će koncesionar imati jeftinije zvore kapitala te efikasnije upravljati autocestama, no s druge strane, ta opcija nije isplativa jer ćemo pored dugova morati platiti i ukalkuliranu zaradu monetizatora, na državi ostaje rizik vezan uz planirani promet i valutni rizik, a i sami možemo povećati efikasnost upravljanja autocestama čime možemo kvalitetno reprogramirati obveze, ističu HSLS-ovci koji zbog toga predlažu resturkturiranje u četiri koraka.
Prvi je spajanje HAC-a i ARZ-a kojim bi došlo do značajnog smanjenja broja zaposlenika koji donosi uštede od 300 milijuna kuna, drugi uvođenje vinjeta čime se mijenja sustav naplate i povećavaju prihodi od cestarine za 10 posto.
Na trećem mjestu navode HSLS-ovci preusmjeravanje teretnog prometa na autoceste koji pored povećanja prihoda po osnovi cestarine, donosi i smanjenje troškova održavanja ostalih cesta, kao i povećanje sigurnosti na cestama. Na koncu smatraju da treba i reprogramirati kreditne obveze, a kao jedine hendikepe svog plana navode trošak zbrinjavanja viška od oko 1200 zaposlenika te abdikaciju aktualnog ministra prometa.