Autor:: Ana Zorić, Fotografije:: Zvonimira Ivanišević 5/17/2011 10:44
Zagrebačka katedrala, najveći i najvrijedniji sakralni objekt u Hrvatskoj, već godinama je okružena skelama. Kad je metropolu 1880. godine zadesio jak potres katedrala je pretrpjela toliko štete da je bila potrebna temeljita obnova. Potres je oštetio zvonik, zdrobio oltare, probio pod te srušio svodove. Obnova katedrale puno je skuplja i teža od izgradnje nove.
– Katedralu je, nakon potresa, gotovo cijelu iznova sagradio njemački graditelj Hermann Bollé za 16 godina, a mi je obnavljamo već više od 20 godina – rekao nam je prečasni mons. Mijo Gabrić.
Trenutno se radi na obnovi južnog zvonika, a proces radova teče na sljedeći način: najprije se digne skela, potom konzervatori i projektanti snimaju postojeće stanje, određuju koje se kamenje mora mijenjati, a koje samo restaurirati. Većina se kamenja mora mijenjati. Za kamenje koje se mijenja, a to je najčešće kamenje koje ima nekakav plastični oblik, treba najprije načiniti nacrte i izraditi od gipsa model u naravnoj veličini, s ukrasima, cvjetovima i listovima. Po tom modelu onda klesari klešu u kamenu konačni oblik. Na samoj katedrali u međuvremenu kamenari izvade, klešući, bušeći i pileći, stari oštećeni kamen i ugrađuju ovaj novi isklesani. Tako kamen po kamen, što je vrlo mukotrpan posao.
Nakon južnog zvonika na redu je obnova sjevrne, istočne i južne fasade
Na pitanje kada će biti gotovi radovi na katedrali, prečasni mons. Mijo Gabrić odgovorio je da se nikada nije definiralo kada će biti završeni radovi, nego samo određene etape radova.
– Radimo koliko imamo sredstava. Kada bi bilo dovoljno sredstava, količina radova je tolika da bi se na južnom zvoniku radovi mogli obaviti za četiri do pet godina i tada bi se mogla skinuti skela. No, nakon tog preostaju radovi na obnovi sjeverne, istočne i južne fasade – kaže mons. Mijo Grabrić i kroz smijeh dodaje:
– Znači obnova bi mogla završit kad ja budem u grobu, a vi baka s desetero unučadi.
Što se tiče financiranja obnove mons. Mijo Gabrić kaže da su do sada dobivali pomoć od malih sitnih donatora. Među veće donatore ubrajaju se Grad Zagreb, Holding i Ministarstvo kulture, ali najveći donator do sada je Crkva i Prvostolni Kaptol zagrebački.
Reklame na katedrali su uobičajene u svijetu
– Kako je sada velika neimaština i sredstava nema niti u Gradu niti u Ministarstvu, postojala je opasnost da potpuno stanemo s radovima na obnovi. Slijedom toga odabrali smo način koji je uobičajen u svijetu: sponzorstvo na temelju primjerene promidžbe – kaže prečasni i dodaje:
– Osim toga staviti ćemo na skelu sliku zvonika kakav je ispod skele. Tim putem smo osigurali da ne stanemo s radovima. Zahvaljujemo sponzorima koji su učinili dvije dobre stvari – promidžbu sebi i pomoć spašavanju hrvatske kulturne baštine.
Pitanje koje se često postavlja je koliko će dugo trajati ovo što je dosada obnovljeno. Gabrić nas je upozorio da postoji zabluda da su sada atmosferske prilike i kisele kiše katastrofalne te da zato propada kamen. Zahvaljujući ekološkoj svijesti i politici sada je agresivnost atmosfere zanemariva u odnosu na ono doba kada se u Zagrebu ložilo ugljenom.
– Vi ste mladi pa se ne sjećate da se u sobi gdje se grijalo na ugljen osjećao snažan miris sumpora. Taj sumpor je u vrijeme kiša i magli u obliku sumporne kiseline padao na kamen prodirao do 20 centimetara u dubinu, rastakao ga, pretvarajući ga u gips i prašinu – komentirao je Mijo Gabrić.
Sjeverni zvonik u rujnu će biti otvoren za javnost
Mnogi stupovi na zvonicima su bili vezani sajlama da ne padnu jer su bili toliko nagrizeni. Danas u obnovi imaju tri dobra saveznika: nema više kiselih magli i kiša, koristi se kvalitetniji kamen koji je otporniji na atmosferu nego stari bizek i svaki kamen koji se ugrađuje tretira se posebnom kemikalijom koja sprječava da kiselina pretvara kamen u gips.
U sjeverni zvonik prilikom obnove utrošeno je 400 kubika kamena, a trenutno se radi na obnovi kružnih stepenica, koje su najstarije i najviše u Hrvatskoj, te se rade od lijevanog željeza.
– Stepenice u sjevernom zvoniku trebala bi biti gotove do rujna kada će biti otvorene za javnost – rekao nam je prečasni mons. Mijo Gabrić.
Ekipa portala Zagrebancija.com prva se popela na sam vrh sjevernog zvonika s kojeg se pruža veličanstveni pogled na metropolu ali i šire.
Ekskluzivne fotografije s vrha zagrebačke katedrale, odnosno s nešto više od 106 metara, pogledajte u FOTOGALERIJI.