Autor:: Elena Grassi 1/3/2010 15:09
Prometne poteškoće koje se javljaju na frekventnoj Savskoj cesti, prema zamisli Gradskog ureda za strategijsko planiranje i Gradskog ureda za izgradnju grada trebale bi biti riješene dugo najavljivanim projektom produženja i proširenja Šarengradske ulice. Iako je projekt bio prioritet za 2009. godinu, gradske institucije nisu poduzele nikakve konkretne korake za realizaciju te zamisli.
Projekt čija bi prva etapa bila produženje Šarengradske do Vukovarske ulice, a druga proširenje etape od Jadranskog mosta do Zagrebačke ulice, koštao bi oko 190 tisuća kuna. Uređenje Šarengradske prihvaćeno je kao dio Gradskog urbanističkog plana, a to bi bio i prvi korak u rasterećivanju Savske od prometovanja osobnih automobila.
Prema projektu Civitas Elan, Savska bi postala zona pješaka i javnog prijevoza
Prema Civitas Elanu, Savska bi bila zatvorena za osobne automobile što bi omogućilo brže prometovanje sedam tramvajskih linija koje se sada bore s vozačima koji ne poštuju žutu traku rezerviranu za javni promet. Sav promet osobnih prijevoznih sredstava bio bi preusmjeren na Šarengradsku, koja bi dobila dva prometna traka u oba smjera.
– U tijeku je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa za čitavu trasu, a za samo produženje dionice od Horvaćanske do Vukovarske 2005. godine dobivena je i lokacijska dozvola – kažu iz Gradskog ureda za strategijsko planiranje i izgradnju grada.
Zemljište na kojem bi bila proširena etapa Šarengradske većinom je u vlasništvu grada ili HŽ-a
Ovim problemom pozabavio se i Zagrepčanin Želimir Manenica, koji je za dnevni list Vjesnik iznio svoje prijedloge za rješavanje ovog prometnog problema.
– Jadranski most izveden je tako da je ostavljena mogućnost priključenja na Šarengradsku ulicu preko Horvaćanske ceste, i to nadvožnjakom. Dalje bi se prometnica produžila uz zapadnu stranu željezničke pruge sve do Vukovarske na kojoj već postoje svi preduvjeti za spajanje – opisao je Manenica urbanistički projekt.
Manenica tvrdi kako je projekt isplativ i ne bi bilo nikakvih natezanja s vlasnicima zemljišta, jer je najveći dio trase u vlasništvu grada ili Hrvatskih željeznica. Za proširenje od Jadranskog mosta do Zagrebačke ulice bilo bi potrebno srušiti osnovnu školu Horvatovac, koja je stara 110 godina i u derutnom stanju, a gradnja nove bila je najavljena još 2005. godine.
– Stara škola Horvatovac nije zaštićena kao kulturno dobro, a zbog derutnog stanja ne isplati ju se obnavljati. Isplativije je sagraditi potpuno novu zgradu, a upravo ta činjenica i olakšava sam projekt Šarengradske jer se njenim rušenjem otvara cijeli koridor za novu prometnicu – kaže Manenica dodavši kako do danas ni to nije ostvareno.