Autor: 7/4/2011 15:32
– S obzirom da mi ne možemo plaćati cijele stranice u dnevnom tisku, ova konferencija za novinare naš je način da se obratimo javnosti oko zavrzlame vezane uz cijene vrtića u kojoj nema pomaka – započela je konferenciju za novinare predsjednica udruge Roda Mirela Blažanović i dodala kako su taoci ove situacije roditelji, njih 60.000.
Zavrzlamu oko cijena vrtića i jaslica Rode ne mogu riješiti, tako da će pričekati kraj sedmog mjeseca kada će kao i svi roditelji na uplatnicama vidjeti čiji je model plaćanja zaživio, onaj Bandićev ili onaj Gradske skupštine.
Blažanović priznaje kako je cijena od 200 kuna za jaslice i 400 kuna za smještaj u dječje vrtiće bila nerealna, no odluka o novim cijenama donesena je bez konzultiranja s radnom skupinom, koja je predlagala povećanje na 600 kuna. Na kraju je donesena odluka o korištenju dohodovnog cenzusa.
– U nekim slučajevima to znači da su vrtići poskupili 1000 posto, sa 200 na 2000 kuna – istaknula je Blažanović.
Podsjetila je kako je Grad Zagreb imao jednu od najboljih pronatalitetnih politika u Hrvatskoj, koja je lani rezultirala s 1000 novorođene djece više, no sada su dobra politika i dobar plan nestali.
Prema podacima iz vrtića, 65 posto roditelja predao je dokumentaciju za upis, a prema toj dokumentaciji 60 posto roditelja neće morati dati ni kune za dječje vrtiće.
– Glavni argument za povećanje cijena gradonačelniku je bilo to da je ova cijena neodrživa. Ako je istina ono što Bandić sad tvrdi i više ljudi će plaćati manje zbog povlastica, kako će to biti održivo. Prvotni motiv mu nije bila socijalna pravednost, već neodrživo stanje – istaknula je Davorka Malenica Makarović iz Roda.
Rode nisu upregnute, Rode imaju krila i slobodno lete
Napomenula je kako se Rode ne bore za osobne interese, već za sve roditelje i navela kako je ona sama majka troje djece i prema Bandićevom modelu ne bi morala za smještaj svoje djece u dječje vrtiće dati niti lipe, no to ne znači da se neće boriti.
– Pitaju nas u koja smo kola upregnuti. Rode nisu upregnute, Rode imaju krila i slobodno lete – dodala je Blažanović i dodala kako je gradonačelnik iznio njene podatke kako bi je diskreditirao i označio kao licemjernu i plaćenu.
Našalila se kako će roditelji svoju djecu moći ostavljati na parkiralištima, jer su za razliku od vrtića parkirališna mjesta pojeftinila. Taman dva parkirališna mjesta potrebna su za jednu vrtićku grupu.
Malenica Makarović osvrnula se i na probleme privatnih vrtića, istaknuvši kako se grad prema njima odnosi na način ”nek se snađu kako umiju”, a oni zapravo spašavaju grad jer u gradskim vrtićima nema mjesta za svu djecu.
– U privatne vrtiće ne ide elita i djeca bogataša, već djeca koja nisu dobila mjesto u gradskom vrtiću – rekla je.
Tijana i suprug dobili otpremnine, pa sad moraju platiti vrtić 2000 kuna
Svoje priče ispričale su tri majke. Za djecu Ivane Veček će prema Bandićevom modelu vrtići biti besplatni, no ona se tome ne raduje previše.
– Bojim se da će mi se to kasnije obiti o glavu, da ću jednom morati toliko plaćati da neću imati za kruh – rekla je.
Svoju priču ispričala je i Karla Kiš,čije je dijete u jaslicama. Ona i suprug, oboje profesori, zarađuju po 1000 kuna manje od zagrebačkog prosjeka, no svejedno će plaćati 200 kuna više.
– I ja sam jedina budala koja će napraviti sve po propisima, neću iseliti muža iz kućanstva, prijaviti se na minimalac a ostalo na ruke, i slično što mnogi rade – kazala je.
Najnepravedniji slučaj je onaj Tijane Bogdanović, koja će plaćati maksimalnu cijenu vrtića.
– Lani smo suprug i ja dobili otkaze i otpremnine, što nam je ušlo u prihode. Ne znam što sad napraviti, možda upisati dijete u privatni vrtić jer je to čak i jeftinije – rekla je.