Dojenje je problem društva, a ne samo zdravstva

Autor: Ivana Šimac 7/29/2013 15:50

Treće rodilište po broju poroda u zemlji, više od tri tisuće poroda samo u 2012. godini, KBC Sestre Milosrdnice je proglašeno ‘Rodilištem – prijateljem djece’. Time se potvrdilo da se majkama i novorođenčadi pruža najkvalitetnija skrb i to prema svjetskim kriterijima inicijative. Jedna od tih kvaliteta je promicanje dojenja.

– Čak 96 posto rodilja koje su odgovorile na pitanje u anketi, preporučile bi svojim prijatejicama, sestrama, najbližima, naše rodilište. To nam puno govori o kvalitete naše usluge, kada su korisnici toliko zadovoljni – rekla je Gorana Dojčinović iz UNICEFA.

U rodilištu se redovno primjenjuje deset koraka do uspješnog dojenja i poštuju se odredbe Međunarodnog kodeksa o načinu reklamiranja i prodaje nadomjestka za majčino mlijeko.

– Od 31 rodilišta naprostoru RH, čak 29 njih je ostvarilo kriterije “Rodilište – prijatelj djece”. Iz godine u godinu, povećava se broj dojene djece, što nije samo do ojačanja organizma djeteta, nego i do odnosa majke i novorođenčeta. U 2011. godini bilo je čak 76,2 posto dojene djece – dodao je Josip Grgurić, koordinator inicijative.

Velikom uspjehu pri povećanju trenda i shvaćanju važnosti dojenja, doprinijelo je i Ministarstvo zdravlja koje je, na čelu s ministrom Ostojićem, u godinu i pol dana postiglo spustiti broj neadekvatnih rodilišta na svega dva, osiguravajući potrebna sredstva.

– Kada sam preuzeo vođenje Ministarstva zdravlja, bilo je osam rodilišta koje nije moglo dobiti titulu ‘Rodilište – prijatelj djece’. Dojenje je izuzetno važno jer majčino mlijeko ima antitijela koja štite dijete, posebice u prvim mjesecima života – objasnio je ministar Ostojić.

Problem je što stopa dojenja drastično pada nakon dva mjeseca života djeteta. Također, iako je razrađeni sustav funkcionalan, još treba poraditi na prenataloj edukaciji rodilja, obzirom da svega 20 – 30 posto trudnica pristupa nekom od oblika tečajeva koji ih mogu uputiti kako dalje.