Dodijeljene stipendije “Za žene u znanosti”

Autor: Ena Ercegovac 3/4/2015 16:53

Ulaganje u obrazovanje i znanost misao je koja se vrlo često provlači javnim prostorom. Međutim, možda se nedovoljno pažnje pridaje mladim nositeljima znanosti, koji bez javne pompe, rade na novim otkrićima i doprinose razvoju hrvatskog društva. Jedna od mladih znanstvenica koja je došla do značajnih medicinskih rezultata u području istraživanja nealkoholne masne bolesti i njenoj povezanosti s bolestima jetre te za to dobila stipendiju “Za žene u znanosti”, tridesetogodišnja je Ivana Mikolašević, djelatnica KBC-a Rijeka.

– Moj prvi kontakt sa znanstvenim radom bio je za vrijeme studija medicine kada sam u suradnji s mojim mentorom, profesorom Davorom Štimcem, proučavala bolest gušterače. Veliki entuzijazam mog profesora u znanstveno-kliničkom području prešao je uskoro i na mene. Tako su moja istraživanja prešla u područje hepatologije i nealkoholne bolesti jetre – rekla je dobitnica stipendije Ivana Mikolašević, koja je dodala kako je znanstveni rad neophodan u svakodnevnom kliničkom radu, a sve u cilju adekvatnijeg pristupa bolesniku i učinkovitijeg liječenja.

Uz nju, ovogodišnje su dobitnice stipendije Ksenija Uroić, Anamarija Rogina i Nevena Cvetešić. Iako su istraživanja i rezultati tih mladih znanstvenica vezani uz biološke procese u čovjeku, njihovi primjeri bude entuzijazam za daljnjim razvojem i napretkom u području znanosti.

– Mi se danas nalazimo u krizi, ne samo gospodarskoj, nego i u krizi sustava vrijednosti. Grozničavo se traži izlazak iz krize, a rješenje predstavljaju upravo ove četiri mlade znanstvenice. Njihov predan rad, žrtvovanje i postizanje svjetskih standarda zapravo su oni elementi koji Hrvatskoj mogu osigurati budućnost – istaknuo je akademik Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Akademik Kusić pritom se osvrnuo i na riječi Josipa Jurja Strossmayera koji je naglašavao da su znanje, znanost i kultura presudne za osiguravanje mjesta na međunarodnoj ljestvici standarda, odnosno mjesta u kompetitivnom svijetu.

Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika, Sandra Švaljek, citirajući znanstvenicu Marie Curie, naglasila je da će svaka žena koja se posveti znanosti, biti sluga napretka. Zamjenica Švaljek, kao doktorica znanosti, istaknula je da je znanost glavni pokretač razvoja i tehnoloških mogućnosti te da zbog toga, ulaganja u istraživanja ne smiju stati. Imajući na umu postignuća i rezultate dobitnica stipendija, može se reći da u Hrvatskoj stručnjaka i znanstvenika ne nedostaje. Ključno je u njih ulagati, jer ulaganje u znanost, zapravo je ulaganje u budućnost.