Autor: Ena Ercegovac 12/8/2014 16:59
Dodjela nagrada pojedincima i kolektivima koji su ponajviše zaslužni za razvoj studentskog sporta u Hrvatskoj i u svijetu i ove je godine održana kao uspješan zaključak protekle 2014. godine. Obilježile su je aktivnosti, kojih, kako kažu, nikad nije bilo više. Najveći uspjeh sveučilišnog sporta upravo su bile druge po redu Europske sveučilišne igre u Rotterdamu s kojeg su naši sportaši donijeli više medalja nego ikada do sada. Za narednu su godinu turniri i natjecanja već u pripremi, ali ono što u Hrvatskom akademskom sportskom savezu smatraju najvećim izazovom su Europske sveučilišne igre u Zagrebu i Rijeci 2016. godine pa su i zakazane aktivnosti u 2015. priprema za takozvanu Univerzijadu.
Jedan od dobitnika današnjih nagrade je i voditelj studenata Veslačkog saveza Zagreba, Josip Kostelić, koji se našalio kako je njemu u prezimenu upisan uspjeh u sportu. Svoje veslače vodi dugi niz godina, a na univerzijadi očekuje preko 50 predstavnika iz Zagreba u gotovo dvadesetoj i jednoj veslačkoj disciplini.
Budući da je Hrvatski akademski sportski savez krovna organizacija za sportaše diljem hrvatskih sveučilišta, kvalitetna suradnja je prioritet, kako na razini studenata i profesora, tako i na razini nadležnog ministarstva. Ministar Vedran Mornar slaže se kako bi se djelovanje akademske zajednice moglo podići na stepenicu više, a kao jedan od ciljeva vidi NCAA, tj. atletsku organizaciju koja objedinjuje američka i kanadska sveučilišta. U NCAA-u, po riječima ministra Mornara, odnos profesora i studenata je daleko kvalitetniji nego kod nas, ali to za sada ostaju samo ciljevi, jer je proračun ionako ograničen za nekakve osnovne obrazovne potrebe.
S njim se složio i predsjednik Hrvatskog akademskog sportskog saveza, Zrinko Čustonja, koji tvrdi da je NCAA primjer jednog vrhunskog obrazovno-sportskog standarda, ali se ne slaže s ministrom Mornarom u pogledu financija.
– Možemo napraviti, bez velikih troškova, da studenti osvajači medalja, oni koji postižu vrhunske sportske rezultate, da studentski centri na njih obrate više pozornosti. U smislu kvalitetnije prehrane, smještaja u studentskim domovima i cijeli niz stvari koje ne koštaju, a govore o statusu studenta sportaša – rekao je Čustonja i pritom dodao da s rektorskim zborovima svih sveučilišta u Republici Hrvatskoj pokreću pregovore s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta kojim će, kako se nadaju, usuglasiti platformu, to jest pravilnik o statusu vrhunskih sportaša na hrvatskim sveučilištima.