Treba li Zagrebu Ured za demografsku politiku? Desetak je mjera aktivne demografske politike provedeno od 2000. godine do danas. Za sada su te mjere raslojene u nekoliko ureda, novom odlukom one bi trebale biti ujedninjene.
Na aktima gradonačelnika, uoči sutrašnje sjednice Gradske skupštine raspravljalo se o potrebama grada Zagreba za otvaranjem Ureda za demografsku obnovu. Sve dosadašnje mjere aktivne demografske politike po riječima gradonačelnika Milana Bandića trebale bi se ujediniti u jedinstveni ured.
-Potrebno je na jednom mjestu imati ured koji će provoditi tu politiku. Ovo što smo do sada napravili mora biti smješteno u jedan ured, a ne razbacano u tri, četiri ureda. Preustrojit ćemo urede tako da neće biti dodatnog zapošljavanja, a niti dodatnog troška za građane, ali ćemo biti efikasniji i djelotvorniji- rekao je Bandić
Desetak mjera aktivne demografske politike čine potpore za prvo, drugo i treće dijete, subvencije za prijevoz osnovnoškolaca i srednjoškolaca a tu je i subvencioniranje vrtića, besplatni udžbenici te potpore za roditelje odgajatelje.
-Grad Zagreb je jedini veliki grad u Hrvatskoj koji bilježi lagani rast novorođene djece. U Zagrebu godišnje umre između osam i devet tisuća ljudi, a rodi se između devet i deset tisuća djece. Prije šest godina je bio obrnut slučaj- napomenuo je Bandić.
Oporba se s time ne slaže. SDP smatra da se demografska obnova može poticati boljim aktivnim mjerama poput dvosmjenskog rada dječjih vrtića, većih rodiljnih naknada te opremom za novorođenčad.