Autor: Pero Kovačević 4/5/2012 10:57
Uvijek sam nastojao biti glas javnosti, a to ću i ostati bez obzira na osobne i kvaziprofesionalne napade na mene od strane vladajućih i drugih. Činjenica da me građani i nakon dva mandata što nisam saborski zastupnik još uvijek traže za pomoć, dakle vjeruju mi, a to me obvezuje da i dalje ukazujem na sve nepravilnosti u ovome društvu.
Tako sam dobio dojave (više njih) o spornom zapošljavanju šest osoba u HAC-u bez raspisanog javnog natječaja i zatražio od Državnog inspektorata da utvrdi jesu li ta zaposlenja nezakonita, bez provedbe javnog natječaja i bez ispunjavanja određenih uvjeta utvrđenih općim aktima poslodavca (HAC-a).
Uprava HAC-a kao i neki mediji su odmah ustvrdili da su sporna zapošljavanja zakonita i pokrenuli akciju sa ciljam : ”donositelja vijesti osuditi, Upravu i Nadzorni odbor HAC-a zaštiti, a nezakonitu pojavu zapošljavanja bez natječaja legalizirati”, unatoč činjenici da su Vlada, predsjednik Josipović, ministar Komadina, ministra Predrag Matić i Uprava HAC-a posredno priznali kršenje propisa u vezi nezakonitih zapošljavanja i poništili ta zapošljavanja i osudili pojavu zapošljavanja bez natječaja.
Budući sam dobio Izvješće Državnog inspektorata o provedenom inspekcijskom nadzoru spornih zapošljavanja, neka čitatelji sami prosude na temelju činjenica iz Izvješća kako funkcionira pravna država u HAC-u.
Državni inspektorat je utvrdio sljedeće:
Bez raspisanog javnog natječaja zaposleno je ukupno 6 osoba;
Članovi Uprave još nisu sklopili ugovore o radu niti menadžerske ugovore, a niti bilo koje druge ugovore za obavljanje poslova člana Uprave;
HAC-e nisu uopće utvrdili posebne uvjete potrebne za obavljanje poslova člana Uprave;
Zaposlena tajnica i vozač su zaposleni bez da ispunjavaju uvjete za zasnivanje radnog mjesta na kojima su zaposleni;
HAC je kasnio i počinio prekršaj jer novo zaposlene nije u zakonskom roku prijavio na obvezno mirovinsko i obvezno zdravstveno osiguranje ;
HAC nije sebe obvezao Kolektivnim ugovorom i Pravilnikom o radu provođenje javnih natječaja kod zapošljavanja te da onda nema zakonsku obvezu provođenja javnih natječaj.
Prema tome, unatoč činjenici da zakonodavac u Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji proklamira obvezu provođenja javnog natječaja za zapošljavanje u trgovačkim društvima u vlasništvu RH, a ta obveza proistječe i iz drugih propisa počevši od prihvaćenih pravnih stečevina EU i antikorupcijskog programa Vlade, javna poduzeća izbjegavaju tu obvezu. Na slučaju HAC-a se zorno može vidjeti kako se to čini.
Donošenjem Zakona o zapošljavanju putem javnih natječaja u trgovačkim društvima u vlasništvu Republike Hrvatske i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dodatno bi se oživotvorilo ustavno načelo iz članka 54. Ustava RH da: ”svaki državljan RH ima pravo, pod jednakim uvjetima, sudjelovati u obavljanju javnih poslova i biti primljen u javne službe” i omogućilo bi se svim građanima Republike Hrvatske ravnopravnost i mogućnost zapošljavanja pod jednakim uvjetima. Također bi se onemogućilo zapošljavanje u trgovačkim društvima u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu RH bez raspisivanja i provođenja natječaja pozivanjem na Zakon o trgovačkim društvima.
Samo tako ćemo prisiliti pravnu državu da konačno profunkcionira, onemogućiti nepotizam, korupciju, stranačku, osobnu i druge kod zapošljavanja u javna poduzeća, te dokinuti pravilo da zviždači čim ukažu na korupciju, nepotizam nezakonitost završe u loncu.