Autor:: Tanja Molvarec 10/29/2012 14:41
Djevojčice su 2,5 centimetra više i 2,5 kilograma teže, a dječaci 2,7 centimetra viši, ali i 2,4 kilograma teži danas nego 1980. godine, moglo se čuti na tribini o prehrani kod djece. Kako bi potaknuli djecu i mlade da se zdravo hrane i odustanu od štetnih proizvoda iz pekarnica i brze hrane, pravobraniteljica za djecu organizirala je tribinu koja je okupila stručnjake iz područja prehrane.
– Nas najviše zabrinjavaju podaci koji govore o organiziranoj prehrani u školama i vrtićima, Naime, dok čak 88 posto institucija koje brinu o djeci u Krapinsko-zagorskoj županiji imaju organiziranu prehranu, taj postotak se smanjuje kako idemo južno. Tako primjerice u Splitsko-dalmatinskoj iznosi tek 12 posto, a u Dubrovačko-neretvanskoj samo 10 posto. Ne znamo zašto je to tako, ali to treba mijenjati – kazala je Mila Jelavić, pravobraniteljica za djecu.
– Podaci pokazuju da postoji porast djece vrtićke dobi s prekomjernom tjelesnom težinom. Tome ćemo stati na kraj isključivo zdravom prehranom, micanjem štetnih namirnica niske energetske vrijednosti. Problem je i nabava namirnica – kazala je Đurđa Španović iz Hrvatskog drustva za preventivnu i socijalnu politku.
Kako bi provjerili kako se djeca zaista hrane, posjetili smo osnovnu školu Otona Ivekovića i upitali ih vole li više hamburegere od povrća.
– Pa sada kad je ova kriza nemamo novca pa mama kuha čušpajze i povrće više – kazala nam jedna učenica.
– Baš i ne volim povrće i obavezno pojedem nekoliko čokoladica dnevno – otkrio nam je drugi učenik.
Većina učenika se ipak složila da je potrebno jesti manje slatkiša, a više zdravijih namirnica jer se tada i sami osjećaju zdravijim.
Istraživanje provedeno 2003. godine pokazalo je da od 960 djece, čak 13,8 posto dječaka i 12,6 posto djevojčica u prvom razredu je imalo prekomjernu tjelesnu težinu. Edukacija roditelja je zato jako bitna jer odrasli su ti koji moraju kontrolirati i upozoravati svoju djecu na sve štetnosti brze i nekvalitetne hrane.