Autor:: Tanja Molvarec 11/19/2011 15:27
Na Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece, pod motom Ujedinjenih naroda ‘Nijedno nasilje nad djecom nije opravdano, svako nasilje nad djecom se može spriječiti’, održano je predavanje u Knjižnici Bogdana Ogrizovića. Tribina je okupila čak četiri udruge koje se bave pravima i zaštitom djece, ali uz obavezno uključivanje roditelja, nastavnika i ostalih osoba u djeteovom životu.
– Ovdje smo da predstavimo preventivne programe. Roditelji i odrasli su ti u koje se djeca ugledaju i moraju pružiti što pozitivniji primjer – kazala je Gordana Hitrec, predsjednica Korodinacija udruga djece.
Do sada educirano 49 tisuća djece
Udruga roditelja Korak po korak predstavila je CAP program prevencije zlostavljanja djece koji originalno potječe iz Amerike. Djevojčica je u drugom razredu bila silovana i tada se započeo provoditi program.
Najprije se krene s predavanjima u koja se uključe roditelji i nastavnici, a zatim se kreće s radionicama. Radionice su zamišljene kao igrokazi.
– U igrokazima predstavljamo potencijalno opasne situacije. Primjerice, u slučaju otmice učimo djecu kako vrištati. Taj vrisak se razlikuje od vriska djece na igralištu. To je vrisak kao znak za pomoć. Također, uključeni su i roditelji i nastavnici. važno je da djeca shvate da ono što im se loše dogodilo nikako ne može biti normalno – objasnila je Trbus. Jedna je djevojčica tek na radionici shvatila da to što je bila sekusalno zlostavljanja nije normalno.
– Treba i roditelje poticati, a ne samo upirati prstom i govriti da su oni krivi za sve. Na njima je velika odgovornost, ali ne i jedina – upozorila je Trbus.
Kroz radionice je u 11 godina educirano 49.000 djece, no ta je brojka malena ako se uzme u obzir da se 45.000 djece upisuje svake godine. Dakle, educirana je svega jedna generacija. Djeca na radionicama uče i kako se zaštiti u trenutku napada te ih se uči kako pronaći sigurnost u zajednici.
Blanka Šegović, predsjednica Udruge Djeca, prva se prisjetila kako su se nekad djeca zabavljala kada to nasilje nije bilo toliko izraženo.
– Sjećam se da smo mi imali stalno neka događanja, birali smo najljepši okoliš, radili smo. Danas se djecu uči da je rad za budale i da nema smisla raditi već da su neke druge stvari važnije. Treba isticati pozitivne modele – zaključila je Šegović.
Predavanju se pridružila i Suzana Ritz, majka preminulog Luke Ritza, koja će postati članicom Korodinacije udruga za djecu.