Autor: S.S. 3/1/2015 15:10
Nezakonita trgovina divljim vrstama jedna je od najprofitabilnijih kriminalnih aktivnosti koja se na godišnjoj razini procjenjuje na 100 do 150 milijardi kuna. Krijumčarenje divljim vrstama je, nažalost, u porastu, a po zaradi se nalazi u samom svjetskom vrhu uz trgovinu drogom, oružjem i ljudima. Ilegalnom trgovinom ugrožava se opstanak brojnih rijetkih divljih životinjskih i biljnih vrsta, od kojih su mnoge pred izumiranjem. Zbog toga je važno da javnost upozorimo na taj problem, izjavio je zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza povodom Svjetskog dana divljih vrsta.
Odlukom UN-a Svjetski dan divljih vrsta obilježava se 3. ožujka počevši od prošle godine u spomen na potpisivanje Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) upravo na taj datum 1973. Tim povodom, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Državni zavod za zaštitu prirode i Zoološki vrt u Zagrebu organizirali su edukativno-zabavni program.
Na pet edukativna kutka posjetitelji su dobili informacije o ilegalnoj trgovini kućnim ljubimcima, predmetima koji su izrađeni od ugroženih životinjskih i biljnih vrsta, razlikovanju ugroženih vrsta od onih koje to nisu i trgovini ugroženim biljnim vrstama. Dovoljno hrabri posjetitelji imali su priliku u rukama držati egzotične gmazove ili dodirnuti biljku mesožderku.