Djecu možete naučiti da budu sigurni na internetu

Autor: Iva Međugorac 2/5/2012 11:03

Iz udruge Suradnici u učenju upozoravaju roditelje da je njihova dužnost pobrinuti se za siguran pristup djece internetu. Iako je dobra strana interneta dostupnost velike količine informacija, u trenutku to postane i njegova mana, ističe Lidija Kralj predsjednica udruge Suradnici u učenju. Stoga, smatra Kralj, roditelji moraju imati vremena za djecu, a to vrijeme moraju uložiti u savjetovanje i razgovor.

– Roditelji, bake i djedovi mogu dati savjete djeci. Naime, roditelje ne treba plašiti tehnologijom. Najjednostavniji savjet je razgovor s djecom. Pokušajte sve one dobre savjete poput ”ne razgovarajte sa strancima” i ”ne uzimajte slatkiše od nepoznatih” prenijeti u virtualni svijet – smatra profesorica Kralj.

Vrlo često razgovor može pomoći, ali ponekad, kako tvrdi profesorica Kralj, treba poduzeti i neke malo strože mjere kako bi djeca bila posve sigurna, osim toga nužno ih je obrazovati i upozoravati na opasnosti interneta te ih naučiti da pripaze kome daju svoje podatke.

– Jedan dio može se riješiti filtriranjem i blokadama te različitim sigurnosnim programima na računalu, ali svakako je bitno savjetovanje i obrazovanje djece kako se ne bi susretali s neugodnim situacijama – rekla nam je Kralj. Osim roditelja, za sigurnost djece zaduženi su i profesori, ali i društvo u cjelini.

Nemojte se smijati dječjim problemima

Tomislav Bočalj i Renata Radoš su tinejdžeri koji su se susreli sa zlostavljanjem na internetnu.

– Imao sam neugodna iskustva s nekim poveznicama koje nisu bile primjerene za dijete od četrnaest godina – rekao nam je Tomislav.

Rješenje za taj problem smislio je sam, no nakon što se povjerio roditeljima oni su mu se smijali.

– Poveznice koje su bile neugodnog sadržaja samo sam ignorirao, kasnije sam za to rekao roditeljima, ali oni su se samo smijali. Volio bih da ipak nekako reagiraju na to ili da nešto prokomentiraju – požalio se Tomislav.

Renatin problem bio je, kako nam je ispričala, poprilično ozbiljan. Naime, njoj je netko nepoznat provalio na Facebook profil i stvorio joj mnogo neugodnosti.

– Jednom su mi provalili na Facebook profil tada sam se grozno osjećala jer ta osoba mi je pisala grozne stvari po statusima, vrijeđala me i tako. Osim toga, znala sam dobivati neprimjerene poruke od osoba koje su puno starije od mene – otkrila nam je Renata.

No, svoj problem vrlo brzo je riješila uz pomoć roditelja.

– Roditelji su mi pomogli da vratim natrag svoj Facebook profil, a naučili su me da ljude koje ne poznajem ne prihvaćam za prijatelje iz zabave. Sve ostale koji mi stvaraju probleme ili se zbog njih osjećam neugodno ja blokiram, a to savjetujem i ostaloj djeci – za kraj je poručila Renata.