Autor: 4/4/2011 13:01
Prijatelji životinja odlučili su reagirati na medijske napise o suđenju francuskom paru vegana, čija je 11-mjesečna kćerkica umrla zbog pothranjenosti. Podsjetimo, majka je djevojčicu hranila isključivo svojim mlijekom, što je rezultiralo manjkom nekih vitamina neophodnih za zdravlje i rast djeteta, slabijim porastom težine i smrću djeteta.
– Kada su roditelji loše informirani, odnosno needucirani o prehrani djeteta i ne obraćaju pozornost na savjete liječnika, zdravlje njihova djeteta je ugroženo, neovisno o izboru prehrane roditelja, a u ovom slučaju roditelji su bili vegani – ističu Prijatelji životinja i dodaju kako stručnjaci za dječju prehranu preporučuju da sva djeca uz mlijeko počnu uzimati krutu hranu do navršenih šest mjeseci života.
Beba koja je umrla hranjena je samo majčinim mlijekom, a njena prehrana bila je siromašna kalorijama, a čini se i da majka nije uzimala dovoljno vitamina B12, napominju.
Dobro isplanirana veganska i druga vegetarijanska prehrana pogodna je za sve stadije života
– Smrt bebe nije uzrokovala veganska prehrana niti dojenje, a oboje je izuzetno korisno za zdravlje djeteta, već potpuna needuciranost roditelja o dječjoj prehrani – uvjereni su Prijatelji životinja.
Nastavljaju kako problem, dakle, nije bio u veganskoj prehrani, već u nedovoljnom poznavanju dječjih prehrambenih potreba. Ističu vrlo detaljnu i opširnu studiju Američke nutricionističke udruge i Nutricionista Kanade, u kojoj stoji da je ”dobro isplanirana veganska i druga vegetarijanska prehrana pogodna za sve stadije života, uključujući razdoblje trudnoće, laktacije, djetinjstva i adolescencije”.
– Studija iznosi stav ‘da je primjereno isplanirana vegetarijanska prehrana zdrava, nutritivno dostatna i da osigurava zdravstvene dobrobiti u prevenciji i liječenju određenih bolesti’. Svjetski poznati pedijatar dr. Benjamin Spock u knjizi ‘Odgoj i njega djeteta’ preporučuje upravo vegansku prehranu kao potpuno prihvatljivu za djetetovo zdravlje – napominju.
Jedina dodatna potreba veganski hranjene djece je vitamin B12
Dodaju da su preporuke za hranjenje djece, neovisno o prehrambenoj orijentaciji, vrlo su jasne i jednostavne.
– Bebama treba samo majčino mlijeko ili zamjenska formula najduže do kraja prvih pola godine života. Svim bebama preporučuje se i dodavanje vitamina D, a nakon četvrtog mjeseca nekoj djeci treba i dodatak željeza. Prva kruta hrana obično su kaše od žitarica i pire od voća i povrća. Nakon sedmog mjeseca, djeci se obično počinje davati hrana s više bjelančevina. U veganskim obiteljima to može biti pire od mahunarki ili kaša od tofua. Jedina dodatna potreba veganski hranjene djece je vitamin B12. Majke koje doje djecu moraju iz hrane ili dodataka prehrani uzimati dovoljno ovog vitamina. Uz poštivanje ovih smjernica i adekvatnim odgovorom na iskazivanje dječje gladi i apetita, i djeca na veg(etarij)anskoj prehrani jednako se dobro razvijaju i zdrava su, kao i djeca na mješovitoj prehrani – ističu Prijatelji životinja.
Dodaju kako se briga za zdravlje i pravilan razvoj djeteta temelji na odgovornosti, dobroj informiranosti i suradnji s pedijatrom koji prati razvoj djeteta.
– Stoga je važno da se, kroz edukaciju roditelja i medijske objave, ističe važnost hranjenja djeteta uravnoteženom i nutritivno izbalansiranom prehranom, koja će zadovoljiti potrebe djeteta, neovisno o tipu prehrane cijele obitelji. Dokaz tomu su i roditelji vegani u Hrvatskoj, čija djeca su zdrava i napreduju jednako dobro kao i njihovi vršnjaci koji se hrane mješovitom prehranom – zaključuju Prijatelji životinja.