Zagrebancija

Djeca s teškoćama uključuju se u obrazovni sustav

Autor: Margarita Weisz 3/20/2014 13:43

Projektom ‘Cjeloživotno slušanje’ pruža se potpora uključivanju osoba s komunikacijskim teškoćama u redovni obrazovni sustav, predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski, kroz edukaciju odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika. Time se stvaraju ključni preduvjeti za neometan razvoj komunikacijskih i životnih vještina djece i mladih s komunikacijskim teškoćama.

U sklopu projekta provedena je anketa da bi se lakše došlo do saznanja koji tip edukacije treba provesti te kolika je pripremljenost stručnog kadra za rad s djecom i mladima s komunikacijskim teškoćama.

– Pozitivna strana je svakako motiviranost stručnog kadra za prijem djece, s roditeljima sad već lijepo surađuju, ali žele i produbiti svoja znanja kako bi bili što uspješniji – izjavila je Slavica Jelić, ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje ‘Slava Raškaj’ Zagreb. Nažalost, postoje i one negativne strane i nedostaci koje primjećuju odgajatelji i nastavnici.

– Nedostaci su preveliki broj djece u grupama, nedovoljan broj asistenata i stručnjaka, osobito psihologa, logopeda i edukacijskih rehabilitatora – zaključuje ravnateljica.

Tolerancija i prihvaćanje različitosti za bolje društvo

U sklopu projekta prikazan je i film o Centru ‘Slava Raškaj’, produkcijski doniran od Krog multimedije, koji prati priču jedne obitelji na čijem se primjeru želi pokazati kako i djeca koja imaju teškoće mogu pozitivno utjecati na ljude oko sebe i čitavo društvo. Kroz emotivnu roditeljsku priču daje se pregled rehabilitacijskih i odgojno-obrazovnih usluga koje Centar pruža djeci i mladima s komunikacijskim teškoćama.

– Educiranje stručnjaka i senzibiliziranje javnosti važno je kako bi se smanjile predrasude, djeca s poteškoćama integrirala u redovne sustave, a sve nas potaknuli na toleranciju i prihvaćanje različitosti za bolje i plemenitije društvo – ističe Jelić.

 

Exit mobile version