Zagrebancija

Djeca s cvjetnim košarama dočekivala Samoborček

Autor:: Tanja Molvarec 8/30/2011 10:02

Podsused će od sutra ponovno oživjeti uz Podsusedske svečanosti na kojima je glavna atrakcija izrada izvornog podsusedskog suvenira. Riječ je o cvjetnoj košarici koju su nekad izrađivale sve domaćice, a danas je pomalo zapostavljen običaj. Povodom Podsusedskih svečanosti razgovarali smo sa Sandrom Berak, kordinatoricom Knjižnice Podsused koja organizira radionice izrade ovog lijepog suvenira.

– Cvjetna košarica je košarica pletena od stabljika biljke zvane sitina. Riječ je o biljci običan oblić koja raste na močvarnim staništima, u relativno plitkoj vodi stajaćica ili sporih tekućica. Obala Save poslužila je kao prirodno stanište biljci, te su stanovnici Podsuseda iskoristili postojeće prirodne resurse za oblikovanje cvjetnih košarica. Izrada košarica datira iz razdoblja između dva rata, kada je Podsued bio omiljeno izletište Zagrepčana – kazala je Berak.

Radionica izrade cvjetne košarice u knjižnici

No kako je istaknula Berak, tradicija je do naših dana doprijela isključivo zahvaljujući starijim mještanima koji su kao djeca tridesetih godina prošloga stoljeća pleli košarice i kitili ih poljskim cvijećem te njima dočekivali izletnike koji su stizali u Podsused vlakom Samoborček, dobivši za to pokoji novčić.

– Danas tek nekolicina starijih mještana Podsuseda poznaje vještinu pletenja košarice. U cilju očuvanja i zaštite tradicijske baštine izrada izvornog suvenira cvjetne košarice, korištenjem tradicijskih tehnika i materijala, ima za cilj pobuditi ljubav svih generacija prema nasljeđu – objasnila je Berak.

U svrhu očuvanja baštine i ove godine ispred Knjižnice Podsused na Podsusedskom trgu 3 plest će se košarice i to u srijedu 31. kolovoza od 11 sati uz stručno vodstvo.

– Izrada je vrlo brza. Onim iskusnim treba oko 3 do 4 minute da naprave jednu košaru, a početnicima do 15 minuta – objasnila je Berak, te dodala da se te košare ne mogu pronaći u cvjećarnama.

Ova se tradicija zadržala zahvaljujući Jelki Premužić, dugogodišnjoj učiteljici u podsusedskoj školi.

– Prije desetak godina postojala je inicijativa Jelke Premužić da se djeci kroz kreativne radionice približe tradicijske tehnike ručnog rada, između ostalog i oživljavanje podsusedskih cvjetnih košarica. Prve Podsusedske svečanosti održale su se 2009. u povodu obilježavanja 800 godina kapele sv. Martina pustinjaka koja se spominje davne 1209. godine i tom prigodom objavljena je i monografija o Podsusedu – prisjetila se povijesti Berak.

Neke tradicionalne gostione i danas žive

Udruga za očuvanje okoliša EKO 2000 koja djeluje preko 10 godina, a predvodi je gospođa Marija Šunjić, nastavila je razvijati program i tako se svake godine u rujnu i listopadu pa sve do Martinja održavaju razne priredbe od kojih je atraktivan viteški turnir na lokalitetu Starog grada Susedgrada, turinr Franje Tahyja u organizaciji Vitezova Srebrnog Zmaja.

– Kako je posljednjih godina bio svojevrstan trend oživljavanja starih zagrebačkih kvartova, i mi smo se uključili jer smo uvjereni da Podsused ima puno specifičnosti i potencijala da ponovno postane omiljeno zagrebačko izletište. Nastojat ćemo oživjeti perivoj starog grada Susedgrada, nekadašnje kupalište na Savi, povlači se mreža biciklističkih staza, a neke od tradicionalnih gostiona još i danas žive – kazala je Berak.

Više o događanjima u Podssuedu pogledajte OVDJE.

 

Exit mobile version