Autor:: Tanja Molvarec 6/13/2012 14:53
Kako bi potaknuli interes djece za znanost, te ih upoznali sa zagrebačkim fakultetima, iz Udruge Tonkica Palonkica frr pokrenuli su inicijativu Sveučilišta za djecu. Djeci od 7 do 12 godina je pružena prilika da sudjeluju besplatno na radionicama koje će se održati od 18. do 20. lipnja.
Ove godine sudjeluju Šumarski fakultet i odsjeci Priodoslovno-matematičkog fakulteta. Iz Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport su spremno podržali projekt.
– Uopće ne sumnjam da će ovaj projekt biti jako uspješan i da će rasti i razvijati se jer djecu treba od malih nogu educirati. Želim da se što više djece odazove jer je cilj popularizirati znanost jer postoji mogućnost da će jedan od tih fakulteta biti mjesto na kojem će ta djeca studirati – kazao je Ivica Lovrić, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport.
Dinosauri pobuđuju interes kod većina djece, a kako bi im približili izumrli svijet tih životinja, na Geološkom odsjeku PMF-a su se dosjetili zanimljive radionice.
– Pričat ću o dinosaurima u Hrvatskoj. Djeca obožavaju dionasure i pokušat ću im približiti fosile tih životinja ovdje u Hrvatskoj – kazao je Aleksandar Mezga, profesor na Geološkom odsjeku PMF-a.
Oni koji vole kemiju moći će na Kemijskom odsjeku PMF-a saznati kako nastaje zelena vatra, a na biološkom odsjeku će doznati kako gljive pušu balone.
– Kao idejna začetnica vrlo popularne Noći biologije, drago mi je što PMF može sudjelovati i u ovom projektu. Na jednoj Noći biologije nakons vih radionica jedan petogodišnjak je izjavio da će se kada odraste baviti mikorskopima. To je ono što želimo i što nas veseli. Šansa da upoznamo djecu s čudesnim svijetom oko nas i životinjama i biljkama koje nas okružuju – kazala je Gordana Rusak s Biološkog odsjeka PMF-a.
Mladen Kušec iz Udruge Tonkica Palonkica frr otkrio je kako je jednom snimajući emisiju otrkio malog budućeg znanstvenika.
– Bio sam u jednom vrtiću i uočio sam jednog dječaka koji nije ni s kim razgovarao i igrao se. Prišao sam tom dječaku koji mi je rekao da ga ne zanimaju dječje stvari poput autića i crtanja, već da ima doma laboratorij jer mu je tata znanstvenik. Sada je taj dječak uspješan znastvenik u Americi. Dakle, želim reći da se nadam da ni jedno dijete neće biti izolirano uz pomoć ovog projekta i da će mu se pružit prilika da napreduje – kazao je Kušec.
Raspored radionica pogledajte OVDJE.