Autor:: Tanja Molvarec 11/26/2011 13:06
Dijete u brakorazvodnoj parnici nije zaštićeno jer roditelji imaju svoje odvjetnike a dijete nema svog zastupnika, kazala je pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić na okruglom stolu na temu ‘Zaštita prava djeteta tijekom i nakon prekida obiteljske zajednice ‘održanom u Tribini grada Zagreba.
– Obveza države je da osigura zastupnike. U svakom slučaju u kojem zastupnik za dijete ne bude imenovan ruši se Konvencija o pravima djeteta koju je Hrvatska potpisala. Konvencija obvezuje na postupanje, iako nije usklađena s obiteljskim zakonom – kazala je Jelavić.
Brakorazvodni postupci traju i do sedam godina
– Od 2006. godine to tražimo. To bi bio prostor namješten da se dijete osjeća ugodno. S djetetom bi bio stručnjak koji bi razgovarao s njim. Edukacija sudaca je bitna jer bez sudačke vještine nećemo imati učinkovito pravosuđe – kazala je Jelavić te dodala da bi se trebala uvesti vikend dežurstva u sudnicama jer se najviše sukoba između roditelja događa vikendima. Vrlo je poražavajuća činjenica na koju je upozorila Jelavić ta da u Zagrebu postoji svega šest obiteljskih sudaca.
– Ako uzmemo u obzir broj stanovnika to je ispod minimuma. Važno je i provoditi privremene mjere jer brakorazvodni postupci znaju trajati šest ili sedam godina. Bez privremenih mjera je to jako loše – upozorila je Jelavić.
Na kraju je istaknula koliko je važno da su roditelji motivirani i koliko se žele promijeniti.
– Važno je imati roditelje koji žele surađivati, koji žele zaštiti svoje dijete tijekom razvoda. Roditelji diktiraju sve što se događa s djecom. Pozivam na odgovorno roditeljstvo – zaključila je Jelavić.
Nikica Franić, savjetnica Pučkog pravobranitelja ne želi da ove rasprave ostanu između četiri zida tribine već da na njih reagiraju i nadležna Ministarstva.
– Iako se žale i majke više je očeva. Javljaju se na više strane i obično se žale na sudske presude. Jedan roditelj koji živi s djetetom pak ima pritužbe da je dijete bolesno, da ne voli sastanke s drugim roditeljima. Djeca su traumatizirana u konfliktnom razvodu jer roditelji manipuliraju njihovim osjećajima. Nikada roditelji ne bi trebalis svoje interese stavljati ispred intersa djeteta – kazala je Franić.
Što se pak tiče Centara za socijalnu skrb oni bi prema mišljenju Franić trebali više raditi s roditeljima.
– Neki Centri imaju ispod 50 posto kapaciteta u odnosu na broj slučajeva. Na taj način ne mogu biti u potpunosti funkcionalni – kazala je Jelavić.
Okruglom stolu pridružio se i Domagoj Štimac iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba koji je podsjetio na važnost forenzičke sobe u Poliklinici o čemu je Zagrebancija.com prva pisala.