Autor: 11/14/2010 11:30
– Prije sedam godina država je uzela Dinamu gruntovno vlasništvu Maksimira. Neka nam ga vrate i mi ćemo sami napraviti stadion – rekao je prošli tjedan Tomislav Marčinko, glasnogovornik Dinama i tako otkrio želju kluba iz Maksimirske 128 da oni preuzmu odgovornost nad jednim od najvećih rugla Zagreba.
Time bi se između ostalog uštedjelo i devet milijuna kuna godišnje iz gradskog proračuna koje grad Zagreb izdvaja za održavanje ruševine maksimirskog stadiona. U Dinamu su već nekoliko puta naglasili kako im ta cifra ne pokriva cijeli trošak održavanja te kako oni iz svog džepa još dodatno troše na održavanje stadiona.
No, gradskim čelnicima, kao ni prvim ljudima stranaka iz Skupštine ova ideja se nimalo ne sviđa.
Prežigalo: Grad mora biti vlasnik zemlje ako se gradi modelom javno privatnog partnerstva
Ladislav Prežigalo, pročelnik Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo, pod čiju nadležnost spada izgradnja stadiona kazao je kako ne vidi mogućnost da se tako nešto realizira. On je dodao kako je planirano da se Maksimirski stadion radi po modelu javno-privatnog partnerstva.
– Ukoliko bi prepustiti stadion Dinamu onda otpada ta mogućnost jer Grad mora biti vlasnik zemljišta – kazao je Prežigalo.
Ivica Lovrić: Najviše što mogu dobit je koncesija ili zakup
Ivica Lovrić, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport, nije bio pretjerano sklon komentiranju ovog zahtjeva jer kako kaže ništa službeno nije došlo do njega. On nam je potvrdio kako je Grad gruntovno upisan kao vlasnik te da nije bilo nikakvog govora o tome da se odreknu vlasništva.
– Najviše što mogu dobit je koncesija ili zakup, ali Grad se ne planira odreći stadiona – kazao je Lovrić.
Bernardić: Stadion bi bilo ulaganje grada u temeljni kapital Dinama kao dioničkog društva
U SDP-u nisu bili previše voljni komentirati ovu izjavu. Davor Bernardić, predsjednik gradske organizacije, ponovio je svoju tezu prema kojoj bi se Dinamo trebao pretvoriti u športsko dioničko društvo poput Hajduka jer kako kaže onda bi se jasno znalo tko je vlasnik čega.
– Treba vidjeti što bi sve ušlo u temeljni kapital prilikom privatizacije, no svakao bi se moralo uzeti u obzir prijašnja gradska ulaganja u taj klub – kazao je Bernardić.
Na naše pitanje što misli o zahtjevu Dinama da im se prepusti stadion, Bernardić je kratko odgovorio kako to ne dolazi u obzir.
Inače bez podrške SDP-a nemoguće je da dođe do realizacije ovog zahtjeva. Naime, ta stranka kontrolira skupštinsku većinu koja bi moral odobriti ovakav zahtjev.
Bilić Nakić: Dinamo nikada nije bio vlasnik Maksimira
Najskloniji razgovoru na ovu temu bili su u HDZ-u. Danira Bilić Nakić, predsjednica skupštinskog Odbora za obrazovanje i šport, kazala je kako bi morao postojati zbilja jak razlog da se grad odrekne tog objekta.
– Riječ je o javnom objektu koji je dan Dinamu na korištenje i ne vidim razloga zašto bi ga se Grad odrekao. Trenutno postoji veliki nedostatak sportskih objekata u Zagrebu zbog čega bi bilo suludo odricati se stadiona – kazala je Bilić Nakić.
Dodala je kako se ne slaže s argumentacijom Dinamovih predstvnika kako je taj klub bio vlasnik stadiona.
– Maksimirski stadion je prije bio društveno vlasništvo koji je Dinamo imao pravo korisitit. Nakon raspada Jugoslavije svo društveno vlasništvo prešlo je u ruke države ili Grada – kazala je Bilić Nakić istaknuvši da se stadion može Dinamu dati na upravljanje, ako što je to uostalom do sada bio slučaj.