Autor:: Tanja Molvarec 1/2/2012 11:33
– Dečko mi brani da se viđam s prijateljicama, često mi govori da sam glupa i da me nitko zapravo ne voli. Više puta mi je znao opaliti šamar, a jednom mi je rekao da će me ubiti ako me vidi vani s prijateljicama. Uzeo mi je i mobitel – ispričala nam je djevojka (ime poznato redakciji) koja je bila u vezi s nasilnim 19-godišnjakom. Počela je hodati s njim kada joj je bilo samo 15.
– On je znao biti i dobar prema meni. Kupovao mi je stvari i pazio na mene kad smo bili vani – kazala je danas 18-godišnja djevojka. Psihologinja Vlatka Križan iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba smatra da mlade osobe ostaju u takvoj vezi jer vjeruju kako se ne može živjeti bez partnera.
– Postoje brojni razlozi radi kojih mladi ostaju u nasilnoj vezi. No, česti su razlozi želja za pomoći, odnosno mijenjanjem partnera, vjerovanje kako se ne može živjeti bez partnera, sram od otkrivanja nasilje kao i vjerovanje da je nasilje zasluženo – objasnila je psihologinja Križan.
Roditelj mora reagirati i biti dostupan djetetu
Posljedice nasilne veze su velike.
– S vremenom osobe postaju izolirani i još više usmjerene na partnera. Nasilna ponašanja partnera pokušavaju opravdati pred drugima, skrivati, a i krivo mogu smatrati strastvenom ljubavlju. Osoba koja je u nasilnoj vezi može mijenjati ponašanje, a kod mladih se to često očituje kroz pad školskog uspjeha, promjenu tjelesnog izgleda, povlačenjem u sebe – upozorila je Križan.
– Adolescencija je osobito osjetljivo razdoblje, jer mlada osoba formira identitet, ima potrebu za osamostaljenjem i donošenjem vlastitih odluka te često reagira burno na savjete starijih. Mlada osoba koja je u nasilnoj vezi teško prihvaća savjete, jer zna kako njena veza nije dobra i ne može je prekinuti stoga pojačano reagira otporom i nekritičnom obranom partnera. Treba je upozoriti na loše strane njenog izbora i očekivati negodovanje, bijes i ljutnju – savjetovala je Križan.
Važno je, kako je kazala Križan, biti dostupan za razgovor i jasno pokazati prihvaćanje svoga djeteta.
– U slučaju fizičkog nasilja važno je intervenirati i odvesti osobu na liječnički pregled unatoč njenom odbijanju jer na taj način pokazujemo da nam je stalo – savjetovala je Križan.
Djevojka s početka priče je uspjela prekinuti vezu koja ju je uništavala. U slučaju da ste se našli u sličnoj ili istoj situaciji, uvijek možete nazvati Hrabri telefon Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba. Savjetodavna linija Hrabrog telefona (broj telefona 0800-0800) je sigurno i povjerljivo mjesto kojem se bilo tko može obratiti kako bi porazgovarao ili porazgovarala sa stručnom osobom i potražila savjet kako postupiti ili se postaviti u određenoj situaciji.
Sve što osoba kaže ostaje povjerljivo, a sama linija je anonimna. Više pogledajte na stranicama Hrabrog telefona.