Zagrebancija

Dani europske baštine u Velikoj Gorici 2018.

Ilustracija

Dani Europske baštine u Velikoj Gorici tradicionalna su manifestacija koja će se ove godine odvijati od 24. do 28. rujna 2018. g. u prostorima Muzeja Turopolja, Starog grada Lukavca i Gradske knjižnice Velika Gorica. Ova je godina proglašena Europskom godinom kulturne baštine koju će obilježiti tema Umjetnost dijeljenja i u sklopu toga velikogorička manifestacija će se baviti Neverbalnom komunikacijom tradicijske odjeće.

U prošlosti i sadašnjosti odjeća je manifestacija kolektivnog i individualnog identiteta, ona je sredstvo komunikacije, dijeljenja i razmjene ideja i kreativnosti pojedinaca i naroda. Uz zadovoljavanje funkcionalne potrebe čovjeka za toplinom, ima estetsko i društveno značenje. U odjeću je utkana poruka, obavijesti i informacije o njezinom nositelju i njegovoj pripadnosti, u njoj su kodirana razna kulturna, religijska i svjetonazorska značenja. Otkrivanje ključa za iščitavanje poruka koje sadrži odjeća izazov je koji nudi ovogodišnji program Manifestacije.

PROGRAM

Ponedjeljak, 24. rujna 2018., 19 sati – Stari grad Lukavec, Velika Gorica, Lukavec

Promocija monografije Srce Turopolja

Monografija je retrospektiva kulturno-umjetničkog djelovanja Zajednice kulturno umjetničkih udruga Grada Velike Gorice kroz dvadeset godina, ona je ujedno promocija folklora – živućeg muzeja kulturne baštine i tradicijske odjeće u kojem odjeća funkcionira u punini ljepote, sa svrhom i namjenom koja joj osigurava održivost u budućnosti.

U okviru promocije Monografije, članica Kulturno-umjetničkog društva „Šiljakovina“ i studentica etnologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Ivana Lučan pripremila je izložbu i reviju tradicijskog odijevanja u Turopolju. Reviju će nositi predstavnici kulturno-umjetničkih udruga Grada Velike Gorice.

Srijeda, 26. rujna 2018., 18 sati – Muzej Turopolja, Velika Gorica, Trg kralja Tomislava 1

Izložba: Neverbalna komunikacija tradicijske odjeće – izložba o odjeći i njezinoj ulozi u društvenom i kulturnom životu zajednice

Autorica izložbe: Marta Križaj
Marta Križaj je modna dizajnerica koja će preoblikovanjem tradicijske u suvremenu odjeću pokazati kontekst komunikacije prošlosti u sadašnjosti te promovirati modu kao pogodan medij za očuvanje, prenošenje i popularizaciju tradicijskog identiteta zajednice.

Autor fotografija: Mario Žilec
Mario Žilec će pomoću medija fotografije oživjeti i prikazati svakodnevnicu turopoljskog seljaka i plemića u autentičnim interijerima i u raznim životnim prigodama, s naglaskom na odjeću koju je nosio uvijek usklađenu sa životnim situacijama u kojima se našao, poput rada, zabave, svečanosti, veselja i tuge.

Četvrtak, 27. rujna 2018. – Gradska knjižnica Velika Gorica, Velika Gorica, Zagrebačka 37

12 sati
Predavanje: Tajni jezik tekstila, Središnji odjel za odrasle
Predavač: Katarina Bušić, viša kustosica, Etnografski muzej u Zagrebu

13 sati
Radionica: Turopoljska podgutnica, radionica za djecu i mlade, Dječji odjel
Voditeljica radionice: Maja Novak

18 sati
Radionica: GRBEŽ, najstariji tradicijski turopoljski vez, radionice razmjene vještina za odrasle, Središnji odjel za odrasle
Voditelji radionice: članovi Etno udruge Kurilovec

Petak, 28. rujna 2018., Stari grad Lukavec, Velika Gorica, Lukavec

10 sati
ETNOGRAFSKI PRAKTIKUM: Predavanje: Odjeci tradicijskih stilova odijevanja u suvremenoj modi
Predavač: Marta Križaj, modna dizajnerica

10.30 – 14.30 sati
Radionica: Umijeće izrade turopoljske poculice
Voditelji radionice: članovi Etno udruge Kurilovec

Prijave za sudjelovanje na ETNOGRAFSKOM PRAKTIKUMU primaju se do srijede, 26. rujna 2018. na mail: kultura@gorica.hr

Polazak autobusa iz Zagreba u 9:00 sati, Trg I. Mažuranića 14 (ispred Etnografskog muzeja), a iz Velike Gorice, Muzej Turopolja u 9:30 sati, povratak u 15:00 sati. Prijave na mail: kultura@gorica.hr

 

Izvor: http://www.gorica.hr

Exit mobile version