Cyberbullying je najzastupljeniji među mladima

Autor: Mateja Vukmirović 2/12/2015 20:53

Paula, učenica XVII. gimnazije Zagreb, je sa svojim kolegama predstavila projekt ‘Tribina 18’ u sklopu okruglog stola kampanje ‘Nasilje ostavlja tragove – Zvoni za nenasilje!’. Ona je jedna od tisuće tinejdžera koja je bila žrtva cyberbullyinga odnosno nasilja preko interneta.

– Dosta sam se povukla u sebe, nisam se baš družila sa svojim vršnjacima, ali onda su mi roditelji pomogli da to prebrodim. Oni su na početku bili prestravljeni, nisu mogli ni zamisliti da se to meni događa – rekla je Paula Marijanović, učenica zagrebačke gimnazije.

Poput Paule, najviše djece izloženo je upravo ovakvom tipu nasilja koje je, po riječima Suzane Ritz, jedan od težih oblika nasilja.

– Možda se fizičko nasilje smanjuje, ali u velikom porastu je nasilje preko interneta što je puno teži oblik nasilja jer nije vidljivo. Kada nešto uvredljivo napišete od toga se ne može pobjeći. To je nešto što ostaje u virtualnom svijetu jako dugo – kazala je Suzana Ritz, osnivačica Savjetovališta ‘Luka Ritz’.

Virtualno zlostavljanje je postalo normalno i svakodnevno. Mnogi govore kako je to samo šala, zadirkivanje i zabava, ali zlostavljanje osobe se ne zabavljaju. Istraživanja su pokazala da je 18 posto djece u dobi od 12 do 14 godina bilo žrtva cyberbullyinga, a 64 posto njih je reklo kako je zlostavljač njima poznata osoba.

– Ako roditelji ne mogu pomoći i ako su izgubljeni neka potraže pomoć u Savjetovalištu. Prvi korak je i za roditelje i djecu najteži, a to je podijeliti problem s nekim drugim. Ako to učine 50 posto je da će se taj problem riješiti – objasnila je Suzana Ritz koja ističe da je jako ponosna što je Centar za mirovne studije izabrao upravo Savjetovalište ‘Luka Ritz’ za partnera na ovom velikom projektu. Okrugli stol na kojem je sudjelovalo pet zagrebačkih gimnazija samo je jedna od akcija u sklopu kampanje ‘Nasilje ostavlja tragove’. Cilj cijele kampanje je prevencija nasilja među mladima.