Autor: Ivana Šimac 8/13/2014 14:20
Zagrebačka burza baš kao i većina gospodarskih subjekata – miruje. Dokaz je to kako je ljeto u punom jeku, jer već za dva tjedna ovim će hodnicima užurbano hodati brokeri kao posrednici onih koji su se vratili s godišnjih odmora i željni su kupnje novih dionica i onih koji na tržište stavljaju dionice na prodaju.
– Rekla bih da općenito gospodarstvo malo miruje kad se ljudi premjeste na obalu. Međutim burza ne pokazuje svoju aktivnost samo po prometu, već i po vijestima koje se svaki dan objavljuju na burzi. Rekla bih da je sedmi i osmi mjesec bio dosta ispunjen ovim informacijama. Kao što znate država je najavila daljnju prodaju Končara, još nekih tvrtki, tako da u očekivanju smo povratka svih s godišnjih i dosta aktivne jeseni – objašnjava predsjednica Uprave Zagrebačke burze, Ivana Gažić.
Trgovanje na burzi jedno je od ključnih elemenata gospodarstva svake zemlje. Upravo je ovo mjesto gdje dolazi do transakcija kako novčani tako i vlasničkih, jer ovo jest opipljivo, fizičko tržište i ovdje se mogu pratiti razmjene trgovačkih dobara i usluga s ostvarenjem ciljeva onih koji u trgovanju sudjeluju, a to su gotovo svi poslovni faktori na ovom području. Iako smo mlada demokracija, ne može se reći da u regionalnom poslovanju puno zaostajemo.
– Što se tiče recimo uže i šire regije, možemo reći da u užoj regiji, tj. na području bivše Jugoslavije, s obzirom da su u isto vrijeme sve zemlje bivše Republike osnovale svoje tržište kapitala, pa tako imamo jedno u Ljubljani, Beogradu, Zagrebu i slično, po veličini i broju društava, po proizvodima koje nudimo tržištu, mi smo daleko najrazvijenije tržište što se tiče ovog područja koje sam spomenula. Međutim ako gledamo malo šire, primjerice Mađarsku, Rumunjsku i slične zemlje, možemo reći da su one puno razvijenije. Razlog za to je što su te zemlje puno agilnije provele privatizaciju. Jer prelaskom iz jednoga u drugi sistem rijetko koje firme su novonastale, uglavnom su to društva nastala pretvorbom – nastavlja Gažić.
Možda je najbolji primjer naše najpoznatije naftne kompanije, kojoj je sudbina reorganizacije vlasništva neizvjesna i u koju se upetljao i arbitražni sud u Parizu kako bi se nepristrano pokušala riješiti situacija. Sve su razlozi zbog koji vrijednost dionica slabi na burzi.
– Daleko najveća kompanija na Zagrebačkoj burzi. Po veličini zauzima 23 posto ukupne vrijednosti dionica na našoj burzi, međutim po prometu je ona poprilično malena. Razlog je toga što postoji samo mali broj njihovih dionica koje su u rukama manjih investitora koji onda isto tako i kreiraju promet – objašnjava funkcioniranje tržišta predsjednica Uprave Zagrebačke burze.
Za sve vas koji često provjeravate poslovne vijesti i nailazite na pojam crobexa, Gažić je objasnili kakvu oni točno funkciju imaju unutar poslovnog sektora.
– Crobexi su ustvari indikatori kretanja cijena na burzi. Slične indekse proizvodi svaka burza, jer oni nam pomažu da znamo kako se indeks kretao proteklog dana, mjeseca ili nekog dužeg razdoblja. Crobex je nekakav široki indeks koji pokazuje općeniti trend, a onda imamo i čitav niz indeksa koji su sektorski indeksi, koji pokazuju koji sektori unutar hrvatskog gospodarstva rastu ili padaju – pojašnjava Gažić.
Zapravo je tragično koliko nismo svjesni vlastitih financijskih mogućnosti, kao niti mogućnosti ulaganja i kupovine, te rizika tržišta. Sve se ovo događa oko nas, dok čitamo novine, pijemo kavu, oko nas se odvija, gotovo opipljivo, čitav gospodarski paralelni univerzum kojega smo svi dio, aktivno ili pasivno, samo je potrebno znanje kako bismo ga i shvatili.