Autor:: M.Gujinović / SFF 4/29/2010 14:08
Pisac i redatelj Tariq Ali, jedini čovjek kojem su i Mick Jagger i John Lennon posvetili pjesmu, jedan od najcjenjenijih društvenih kritičara današnjice i predvodnik studentskih pokreta ’68. dolazi na Treći Subversive Film Festival kako bi održao predavanje ‘U obranu socijalizma’. Potvrđeno je to na jučerašnjoj konferenciji za novinare, samo četiri dana prije početka bogatog festivala u trajanju od čak 25 dana, a čija je tema ove godine – socijalizam.
U proširenom izdanju festivala najveća je novost odvojen teorijski i filmski program. Tako će se velika međunarodna konferencija ‘Kolaps neoliberalizma i ideja socijalizma danas’ odvijati u kinu Europa od 3. do 7. svibnja, a svečano će se otvoriti okruglim stolom ‘Socijalizam u Jugoslaviji, socijalizam danas: što je dovelo do raspada Jugoslavije?’, na kojoj gostuju Predrag Matvejević, Stipe Mesić, Budimir Lončar i Rastko Močnik, u nedjelju u 19 sati.
Pregled jugoslavenske kinematografije kroz izbor Sergia Grmeka Germanija
Kroz brojne panele, predavanja i promocije gostuju brojni vodeći i intelektualci današnjice; Giannij Vattim, Slavoja Žižeka, Samir Amin, Michael Lebowitz, Mihail Riklin, G. M. Tamás, Johna Milbank, a putem videolinka i Noam Chomsky te Michael Hardt.
Kako je objasnio Srećko Horvat teme panela će sezati od spajanja studenata i radnika, statusa žena u socijalizmu, performativni socijalizam, prošlost Jugoslavije, Goli otok i mnoge druge.
Dora Baras, umjetnička direktorica festivala zadužena za filmski program, govorila je o motivima za prikazivanje ovako sveobuhvatne retrospektive jugoslovenske kinematografije za koju je izbor napravio Sergio Grmek Germani, a unutar koje su i mnogi filmovi koji su bili bunkerirani ili u najmanju ruku osporavani, da bi danas među filmofilskom publikom uživali status kultnih.
Izložba ulazi ‘iza kulisa’ stare zgrade Muzeja suvremene umjetnosti
Sabina Sabolović iz kustoskog kolektiva ‘Što, kako i za koga/WHW’ predstavila je izložbu ‘Umjetnost uvijek ima posljedice’ koju zajednički organiziraju WHW iz Zagreba, Tranzit.hu iz Budimpešte, kuda.org iz Novog Sada te najstariji europski muzej suvremene umjetnosti – Muzeum Stzuki iz Lodza. Izložba će se odvijati u Galeriji Nova te staroj zgradi MSU-a koju su kustosice odlučile ostaviti u stanju u kojoj su je našli, a izložbu postavile u svim prostorima Muzeja; izložbenom prostori ali i u uredima, skladištima, depima, kako bi prikazale ‘što se događa iza kulise’.
– Izložba se otvara na Dan oslobođenja Zagreba 8. svibnja, a prati ‘crvenu nit’ razmišljanja umjetnika kroz generacije – rekla je Sabolović.
Na konferenciji za novinare prisustvovao je i Vedran Horvat iz Heinrich Böll Stiftunga koji je istaknuo kako im je drago da imaju priliku podržati diskusiju unutar međunarodne konferencije u sklopu Subversive Film Festivala i da se raduje što će takav jedan skup svjetski uglednih teoretičara bar nakratko obrnuti odnose moći između svjetskog centra i periferije.