Čitali na krovu nebodera u blizini knjižnice

Autor:: T.M./Knjižnica S.S. Kranjčevića 5/16/2011 16:41

Korisnici Knjižnice S.S. Kranjčevića zajedno s umjetnicom Tonkom Maleković popeli su se na krov nebodera u Zapoljskoj i fotografirali se zajedno sa knjigama koje za njih imaju ili su imale poseban značaj. Te su fotografije potom postavljene u izlog Galerije Prozori Knjižnice Silvije Strahimira Krajnčevića u Zapoljskoj 1, a radovi se mogu pogledati do 13. lipnja.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Svaki pojedinac izgrađuje zajednicu

Situacija od koje kreće Tonka Maleković je knjižnica kao važan osobni, društveni i simbolički toponim. Ona je  mjesto intelektualnog rasta, križište osobnih i zajedničkih duhovnih silnica i mjesto društvenog okupljanja – fizičkog susretanja stanovnika kvarta. Knjižnice predstavljaju zone zaustavljanja, usporavanja i osobnih ritmova. Značajne uloge u obrazovanju pojedinca, one markiraju društvenu strukturu u cjelini, a svaki pojedinac sudionik je u izgrađivanju zajednice u kojoj participira odnosno ulice, kvarta, grada.

Čitanje na krovu kao uzbuđenje i avanturizam

U radu ‘nadGradnja’ korisnici knjižnice pozvani su da s knjigom koju odaberu sudjeluju u  foto-sessionu na krovu zgrade u neposrednoj blizini knjižnice. Penjanje na krov povlaštena je situacija. Krovovi zgrada i krovne terase, naime, često su nedostupna mjesta pod kontrolom povlaštenih stanara. Najčešće su to vlasnici stanova na posljednjem katu ili upravitelji zgrada koji proizvode njihove nove funkcijepoput privatnog mjesta za sunčanje ili sušenje rublja, odlagališta stvari, antenske zone.

Tako se krov u svom značenju oblikuje između privatnog i javnog, skrivenog i otkrivenog, zaštićenog i opasnog. U „nadGradnji“ to je izmještanje iz zajedničke javne zone knjižnice, u poluprivratnu situaciju u kojoj svatko kao obilježje fragmenta vlastite osobnosti donosi knjigu. Izmjena gradskog nivoa i perspektive, otkrivanje nedokučivog pogleda, obuhvaćanje grada okom, stara praksa čitanja u sasvim novom okruženju, nosi za sobom uzbuđenje, izvjesnu količinu avanturizma i emotivni pomak ka optimizmu.

– Ovim projektom kaže korisnici knjižnice su pozvani da kroz fizičku, kolektivnu situaciju, svojim tijelima i odabranim knjigama, u prostornoj scenografiji ilustriraju pojmove osobnog rasta i razvoja- kazala je Tonka Maleković. Fotografije je simio  Boris Cvjetanović


Tonka Maleković je likovna umjetnica rođena 20. 4. 1982. u Zagrebu. Završila je Srednju školu primijenjene umjetnosti i Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Diplomirala 2006. u Ante Kuduza. Od 2003. Izlagala je na 11 samostalnih i većem broju skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Dobitnica  je i prve nagrade Essl CEE za 2007. godinu, nagrade Zagrebačkog Salona 2009. i HDLU-ove Nagrade mladom umjetniku za 2010. godinu. Iste godine nominirana  jei za nagradu za suvremenu umjetnost Radoslav Putar.