Autor: 3/15/2012 10:25
Iako je 2009. godine Cirkus Safari dobio sve dozvole za gostovanje u Hrvatskoj, samo dvije godine kasnije cirkus iz Austrije zapeo je na hrvatsko-slovenskoj granici. Problem je nastao zbog sedam deva i 14 ljama koje su dio cirkusa, a koje su prema mišljenju Ministarstva poljoprivrede u te dvije godine iz kategorije domaćih prešle u kategoriju divljih životinja. Mijo Lončar, čovjek zadužen za dovođenje cirkusa Safari u Hrvatsku, tražio je i mišljenje Veterinarskog fakulteta, prema čijem mišljenju su te životinje domaće, jer su pripitomljene prije 4500 godina.
– Cirkus gostuje u svim zemljama i bivše Jugoslavije i u Europskoj uniji bez ikakvih problema. Prošle godine kad smo htjeli uvesti taj cirkus, on je gostovao u Sloveniji bez problema, čak i sa slonovima, koje mi nismo htjeli uvesti jer oni tumače slonove dvosmisleno pa smo se dvoumili. Mi smo išli na uvoz životinja koje su tu bile i 2009. godine, no oni nam ih ovaj put nisu pustili. Cirkus je do zadnjeg radio u Brežicama gdje je čekao desetak dana dok mi ne riješimo papirologiju – ističe Lončar.
Lončar dodaje kako je paradoks još veći jer su ljame i deve koje žele uvesti iz vlastitog uzgoja posljednjih sedam koljena. Lončareva tvrtka ZG Trag koja uspješno posluje 18 godina te je nagrađena brojnim međunarodnim priznanjima zbog ovih se problema našla u minusu od 20 tisuća eura jer su unaprijed morali rezervirati 17 lokacija za turneju cirkusa Safari po cijeloj Hrvatskoj.
– Mi ćemo vlasnicima cirkusa morati refundirati novac za stajanje u Sloveniji ukoliko ove godine neće biti cirkusa. Oni su rekli da će to pitanje preko svog udruženja pokrenuti prema Europskoj uniji, jer smatraju kako ovo nema nikakvog smisla.
Dosad se Lončar obratio svim nadležnim ministarstvima i bivšoj premijerki, ali bez uspjeha.
– Ove godine smo se obratili ministru Jakovini s kompletnom dokumentacijom, ali on se oglušio. Obratili smo se gospodinu Marasu, ministru malog i srednjeg poduzetništva, i dobili smo samo telefonski odgovor da se strpimo, da će nas primiti – ispričao je Lončar.
S druge strane, iz Ministarstva poljoprivrede poručuju kako je prema Zakonu o zaštiti životinja zabranjeno korištenje divljih životinja u cirkuskim i drugim predstavama sa životinjama, a ljame i deve su divlje životinje među koje spadaju ”strane životinjske vrste, osim domaćih životinja, kućnih ljubimaca, službenih pasa i konja te radnih životinja”.
– Također smo dobili i tumačenje pojmova divljih i domaćih životinja od Ministarstva zaštite okoliša i prirode iz kojeg je vidljivo da životinje vrste reda parnoprstaši (Artiodactyla), u koji pripadaju i deve i ljame, zoogeografski ne dolaze na području Republike Hrvatske niti prirodno obitavaju u nekom od ekološkim sustava prisutnih na teritoriju Republike Hrvatske – ističu iz Ministarstva poljoprivrede.