Zagrebancija

Čime i kako su liječnici radili u 19. stoljeću

Autor:: Maja Đukić 1/11/2012 9:49

U Tiflološkom muzeju u Zagrebu otvorena je izložba pod nazivom ”Priče iz očne ordinacije s kraja 19. stoljeća”.

Posjetitelji imaju priliku pogledati nesvakidašnje, stare oftalmološke aparate koji su se krajem 19. i početkom 20. stoljeća koristili i koji su omogućavali preciznu dijagnostiku i znanstveni rad.

Tiflološki muzej jedan je od rijetkih muzeja u Europi koji se bavi problematikom osoba s oštećenim vidom, te koji radi na osvještavanju javnosti o problemima slijepih i slabovidnih osoba.

Većina predmeta koja se nalazi u muzeju je dar Kliničkog bolničkog centra Zagreb, koji je svoje stare uređaje, instrumente i pomagala iz 1923. godine najprije pohranio u svojim odlagalištima, a zatim ih poklonio Tiflološkom muzeju.

– Izložba Documenta ophthalmologica… priče iz očne ordinacije podijeljena je u dva dijela. Vraća nas u staru oftalmološku ordinaciju kojoj smo suprotstavili multimedijske prikaze suvremene oftalmologije. Kroz multimedijalni prikaz i tiskane materijale s osnovnim informacijama o bolestima oka, posjetiteljima se nude informacije o tome kako ih prepoznati te kako ih spriječiti ili liječiti- rekla je autorica izložbe Lucija Šoda.
Radovi slijepih kipara

Osim aparata za dijagnostiku, instrumenata i uređaja, u muzeju se nalazi zbirka knjiga na brailovom pismu, zbirka pomagala za pisanje, od tablica za ručno pisanje do strojeva i suvremenih pomagala za pisanje brailovim pismom.

Dio zbirke sastoji se i od radova troje samoukih slijepih kipara. Izlaganjem njihovih radova, publici se želi prikazati kreativan rad slijepih osoba, te potaknuti slijepe posjetitelje da se i sami okušaju u umjenosti.

Također, u muzeju je napravljena tzv. ”tamna soba” u kojoj su posjetitelji mogli doživjeti osjećaj i susresti se sa preprekama kakve svakim danom nadvadavaju slijepe osobe.

Za posjetitelje je organiziran i besplatan pregled vida, a činit će ga studenti očne optike s Veleučilišta Velike Gorice.

– Cilj nam je bio podići svijest o slijepim osobama i problemima s kojima se susreću, te podići svijest o bolestima kod djece, mladih i njihovih roditelja- rekla je autorica izložbe, Lucija Šoda.

Svi zainteresirani izložbu mogu posjetiti do 20. ožujka 2012. godine.

 

Exit mobile version