Zagrebancija

Cijene taksija su neodržive, no ne mogu rasti

Autor: Gorana Banjeglav 3/26/2014 12:56

Iz redova taksi prijevoznika nerijetko se može čuti kako su sadašnje cijene prijevoza jedva održive. Svako povećanje cijena goriva njih dovodi na ivicu opstanka, pa ne čudi da su manji prijevoznici stavili ključ u bravu. Iz udruženja zagrebačkih taksista već su nekoliko puta poručili kako za njih povećanje cijena ne dolazi u obzir jer su svjesni da krizu proživljavaju i putnici, a iako je najveći privatni prijevoznik već podignuo cijene, to više nije opcija.

– Cijena kao takva ne može ići gore jer je gradskom odlukom postavljena najviša cijena, ova koja je trenutno. Je li ona održiva u ovoj situaciji i tvrtkama – vjerojatno nije – istaknuo je Petar Dragić, predstavnik autotaksi prijevoznika.

Zbog toga im je sad jedina mogućnost racionalizirati troškove, optimizirati prijeđene kilometre i broj vozila.

– Ne otpuštati radnike, nego raditi uštede tamo gdje se može, a to je u rezanju troškova, od derivata, preko vozila koja daju istu komociju ali su isplativija do sustava koji će učiniti naše vozače konkurentnijima na samoj cesti pa će brzo dobivati nove stranke i moći će napraviti vožnju više. Jedna vožnja više na jedan automobil znači tu stabilnost koju tražimo i želimo – pojasnio je Dragić.

Iako nema otpuštanja zaposlenika, to ne znači da se nije optimizirao i njihov broj. Zbog toga na svaki automobil idu dva vozača, čije smjene traju 12 sati.

– 12 sati je isplativi model poslovanja, bilo je kompanija koje su probale raditi po osam ili šest sadi, pa su imale po četiri ili pet vozača po automobilu. To u ovim uvjetima ne funkcionira – istaknuo je Vladimir Minovski, predstavnik autotaksi prijevoznika.

Prijevoznici uvjeravaju kako time nije umanjena sigurnost putnika koji uđu u taksije. A kad je riječ o sigurnosti vozača, ona je na mnogo višem nivou otkako nema sukoba na stajalištima.

– Stanje danas je mirno, nema nikakvih problema. Mislim da je udruženje prepoznalo naše standarde i model rada koji smo postavili od početka te su pokušavali i pokušavaju modernizirati svoj sustav, spuštali su cijene i pokušavaju pratiti naš rad u kojem smo visoko postavili ljestvicu. Mislim da su shvatili da će morati puno više i da moraju raditi na način na koji dosada nisu radili. Jedna ili dvije vožnje u 12 sati ili cijelom danu su prošlost – istaknuo je Minovski.

Ideja o liberalizaciji taksi tržišta i cijenama prihvatljivima većini građana time je zaživjela. Koliko će pojedini taksi prijevoznici biti uspješni, sada ovisi samo o njima.

 

Exit mobile version