Cedevita upisala prvu euroligašku pobjedu

Autor:

R.I.

11/10/2012 10:51

Cedevita je u petak upisala prvu euroligašku pobjedu u povijesti kluba. U petom kolu skupine C Eurolige Zagrepčani su pod Tornjem svladali jaku Caju Laboral sa 76:69.

Utakmicu su dobili zahvaljujući obrani, timskom radu, velikom zalaganju i značajnom broju raspoloženih igrača u napadu. Nije ih omeo ni kratak prekid susreta… Kratko i jasno – ova večer dugo će se pamtiti u klubu.

Nakon što su dobro odigrali u prvom poluvremenu i završili ga s 39:34, Cedevitaši su još bolje otvorili drugo. Bracey Wright poslije koševa Mickaela Gelabalea i Mire Bilana zaključio je nakon nešto više od minutu i pol igre u trećoj četvrtini seriju domaćih 6-0 i natjerao Duška Ivanovića na timeout. U tom trenutku Cedevita je ujedno po prvi put na utakmici došla do dvoznamenkastog vodstva (45:34), ali nešto kasnije Wright i Gelabale izgubili su dvije lopte za redom pa su se gosti približili samo na -5 (45:40).

-.-kkcedevita.hr-.-Pet razlike bilo je i kod 49:44, no gosti su na trenutak zaspali kod Cedevitinog izvođenja lopte ispod koša. Šuput je ostao sam, otvoren za dodavanje, i lagano položio za 53:44, a nešto kasnije Wright na manje od tri minute do isteka predzadnje dionice pogađa tricu za novo okruglo vodstvo Zagrepčana (56:46).

Poslije 30 odigranih minuta rezultat je bio 58:46. Međutim, na 8:06 min. do kraja susreta kod rezultata 60:49 prestali su raditi semafori koju pokazuju vrijeme do isteka napada pa je utakmica nakratko prekinuta do trenutka dok nisu postavljena dva zamjenska semafora.

Na trenutak se pojavio i strah da bi se domaćini, koji su danas odigrali vrlo inspirirano, u slučaju dulje pauze mogli ohladiti. No, to se nije dogodilo. Cedevita je na ubačaje gostiju redovito odgovarala na drugoj strani i sačuvala vodstvo za povijesnu pobjedu.

Šest napadačkih skokova u prvoj četvrtini

U prvoj četvrtini u napadu su prednjačili Bilan i Wright. Prvi je zabio osam, a drugi sedam poena. S obzirom da su domaćini u tih 10 minuta upisali čak šest skokova u napadu, šteta je što su u drugu dionicu ušli “samo” s izjednačenih 24:24.

Naredni period Božo Maljković počeo je s petorkom Green, Tomas, Gelabale, Suton i Andrić. Bila je to sjajna kombinacija koja je odigrala dobru rolu u obrani. Caja u prvih pet minuta druge četvrtine nije mogla ništa zabiti pa je Duško Ivanović već na šest minuta do velikog odmora kod 29:24 pozvao timeout.

Ubačajem Brada Olesona u ulazu gosti su kasnije nakratko poveli s 29:30. No, u tim trenucima kad se činilo da Cedevita u napadu upada u laganu krizu Gelabale je pogodio važnu tricu s lijeve strane. Andrić na to ubacuje šut s pet metara za 34:30, a kasnije je i sjajno leđima odigrao protiv bivšeg NBA igrača Macieja Lampea za 36:32.

U dresu Cedevite, koja je imala šest asistencija i sedam skoova više od protivnika, četvorica su igrača završila s dvoznamenkastim brojem poena. Bilan je upisao 16 poena i pet skokova, Wright je dodao 14 poena, Šuput 12 poena, a Gelabale je uz 11 poena imao i devet skokova.

Na strani gostiju prvi strijelac i skakač s 15 koševa i sedam skokova bio je Fernando San Emeterio. Andres Nocioni ubacio je 12 poena, a Lampe je zabio jedan manje.

Cedevita je ovom pobjedom i dalje neporažena u ogledima sa momčadima iz španjolske lige. Podsjetimo, u sezoni Eurokupa 10/11 Cedevita je dobila po dvije utakmice protiv Estudiantesa i Gran Canarie a prvom pobjedom u Euroligi je na 5-5 sa Španjolcima.