Cedevita u trileru srušila nepobjedivi Žalgiris

Tekst:: KK Cedevita / A.P. 11/16/2012 10:22

Cedevita je uspjela ono što ove sezone u Euroligi nije nitko. Pobijedila je Žalgiris. Litavci su u Zagrebu sa 108:106 doživjeli prvi poraz u skupini C, a domaćinima su za pobjedu trebala dva produžetka. No, neka. Ovakva pobjeda daleko je slađa i oni koji su večeras pohodili Košarkaški centar Dražen Petrović vidjeli su utakmicu koje će se sjećati do kraja života. Nakon što su -1 s velikog odmora pretvorili u +3 uoči početka četvrte četvrtine, domaćini su u tri navrata u spomenutom periodu odlazili na +6 (70:64, 73:67 i 76:60). No, uzbuđenja su tek bila pred nama.

Žalgiris je, naime, preuzeo vodstvo i na 23.5 sekundi do kraja četvrte četvrtine kod rezultata 80:81 Ibrahim Jaaber imao je tri slobodna bacanja (prekršaj Marka Tomasa na trici). No, zabio je samo jedno. Goran Suton pogađa na drugoj strani, a poslije jednog slobodnjaka Marka Popovića Vladi Ilievskom izbili su loptu koju mu je iz auta na 14.4 sekunde do kraja četvrte četvrtine dodao Tomas. Marko Popović potom pogađa oba slobodna bacanja za 82:85, a na tri sekunde do zvuka sirene Bracey Wright zabija tricu koja je utakmicu odvela u prvi produžetak.

Veliku priliku gosti su imali i u tom periodu. Poslije jednog slobodnog bacanja Dardena na 27.1 sekundu do završetka prvog produžetka vodili su 94:97. Wright onda pogađa oba bacanja, a isto na drugoj strani za 96:99 17.1 sekundu do (nesuđenog) kraja radi i Kaukenas.

No, Ilievski je pogodio brzu tricu za -1, a Popović je na 11.6 sekundi realizirao samo jedan od dva slobodnjaka. Ovog puta Wright nije pogodio tricu. Šutnuo je i promašio, no pod košem se našao Gelabale, koji skače u napadu i posprema loptu u obruč za 100:100.

Žalgirisu su za zadnji napad ostale 2.2 sekunde. No, Popović je promašio, a gosti onda na otvaranju drugog produžetka odlaze na 100:104. Wright je 3:05 min. do kraja utakmice pogodio tricu za 106:106, da bi potom Gelabaleu iscurio šut sa šest metara, dok je Tomas napravio faul u napadu.

Međutim, ni gosti više nisu zabili. Lafayette i Tomas promašili su trice, a na 58.4 sekunde Ilievski pogađa oba bacanja za 108:106. Na suprotnoj strani Jaaber je potom promašio cijeli obruč, no Cedevita nije iskoristila svoj napad pa su gosti dobili 13.6 sekundi da zabiju za produžetak ili pobjedu.

Međutim, nisu uspjeli i fešta Cedevite i navijača je mogla početi.

U dresu pobjednika Gelabale je upisao 23 poena i 10 skokova. Wright je zabio 10 koševa uz četiri trice, Šuput je upisao 18 poena, pet skokova i četiri asistencije, a Ilievski je uz četiri trice iz pet pokušaja zabio 16 koševa.

Na suprotnoj strani Lavirnovič je upisao 24 poena, dok su po 15 koševa zabili Jankunas i Kaukenas.

Prvo poluvrijeme završilo s minimalnim vodstvom Žalgirisa

Cedevita je utakmicu otvorila uz šut za dva 8/8 i jednu promašenu tricu. Unatoč tome, Zagrepčani nisu već na startu uspjeli stvoriti značajnu prednost. U napadu je išlo i Žalgirisu pa je na 3:45 min. do isteka prve četvrtine bilo minimalnih 17:16 za domaćine, a onda je momčad Božidara Maljkovića ušla u loš niz.

Gosti su napravili seriju 10-0 i otišli na 17:26. Prvih 10 minuta završeno je sa 19:28, a ubačajem Olivera Lafayettea za 23:33 Žalgiris je poslije tri i pol minute igre u drugoj četvrtini po prvi put došao i do dvoznamenkaste prednosti.

Činilo se u tim trenucima da će dosad neporažena momčad u Euroligi već do poluvremena prelomiti susret. No, Cedevita se probudila. Naši su povezali nekoliko dobrih obrana, krenulo je ponovno i u napadu i na 44 sekunde do velikog odmora Bracey Wright pogodio je dva slobodna bacanja za novo vodstvo Cedevite 39:38.

U svlačionicu je s minimalnom prednošću 39:38 ipak otišla ekipa Joana Plaze, a valja istaknuti da je u prvom poluvremenu Gelabale za 16:15 min. provedenih u igri zabio 14 koševa.