Zagrebancija

Cedevita pobijedila francuskog prvaka

Autor: Ivana Šimac 11/29/2014 13:14

Bila je to nesvakidašnja utakmica s pregršt trica, u kojoj su domaćini za tri šutirali 13/23, a gosti 15/27. Zagrepčani su većinu vremena bili bolji, a do pobjede su ih predvodili Fran Pilepić i Miro Bilan, kojemu je prije početka susreta uručen prigodni poklon nakon što je protiv Crvene zvezde odigrao svoju 200. utakmicu u dresu Cedevite.

Pilepić je uz šut za tricu 5/7 i šut za dva 2/3 naprosto odigrao sjajnu napadačku utakmicu. Ukupno je upisao 21 poen. Još više zabio je Bilan, koji je ubilježio 24 poena i osam skokova, a valja istaknuti i statističke učinke Nemanje Gordića (11 poena i 7 asistencija), Roka Ukića (9 asistencija uz 4 poena) i Karla Žganeca (9 poena i 10 skokova).

Najbitnije je da do zadnjeg kola ostanemo u borbi za Top 16 i da napravimo što neizvjesniju završnicu Eurolige. U tome smo uspjeli. Čestitao sam dečkima i zahvaljujem publici koja je bila u zavidnom broju i koja je napravila dobru reakciju. Mislim da smo utakmicu napadački odigrali dobro, posebno u obaveznom dijelu. Imali smo balans šuta za dva i tri s visokim postotkom za tricu, no mislim da smo u obrani morali biti konzistentniji. Primjerice, u pet minuta su nam zabili pet poena, a onda u sljedećih pet minuta 16 ili 17, tako da moramo imati veću konstantu u obrani – izjavio je poslije pobjede trener Cedevite Jasmin Repeša.

Prije utakmice održana je minuta šutnje za nesretno poginulog navijača Zvezde, koji je ubijen tijekom gostovanja Zvezde u Turskoj. Obje momčadi igrale su pod motom ONE TEAM Euroleague, te je promovirana Specijalna olimpijada, s čijim sportašima su se igrači Cedevite i Limogesa slikali prije utakmice.
Prvo poluvrijeme Cedevita je dobila s 52:43. U tih 20 minuta domaćini su za tricu šutirali 8/11, a gosti 8/14.
Domaćini su već u prvoj četvrtini izgledali bolje, no Limoges je držao priključak zahvaljujući Nobelu Boungou-Colu, koji je u prvih 10 minuta uz šut iz igre zabio 13 poena. Početni period s dvije trice s praktički istog mjesta u lijevom kutu zaključili su Tomislav Zubčić i Luka Babić pa se u drugu dionicu ušlo s 32:24 za Cedevitu.

U tom periodu vrlo dobro je igrao mladi Marko Arapović. Kad je on odigrao leđima i zabio sa istekom napada Cedevita je na 5:14 min. do velikog odmora došla do svojeg dotad najvećeg vodstva od 44:26, no do odlaska u svlačionicu gosti su dalekometnim šutevima taj zaostatak prepolovili, a poluvrijeme je tricom sa zvukom sirene na 52:43 zaključio Ramel Curry.

Poslije trice Jamara Smitha za samo -6 Limogesa na otvaranju drugog poluvremena, Cedevita je napravila seriju 9-0 za odlazak na 61:46. Zaključio ju je tricom Fran Pilepić, a to mu je bila tek jedna od ukupno tri u toj četvrtini, koju je Cedevita završila s vodstvom 77:65.

Na otvaranju posljednje dionice nakon koša i dodatnog slobodnog bacanja Adriena Moermana za -9 gostiju (77:68), Gordić je zabio dvije trice i jednom asistirao Bilanu za seriju 12-0 i vodstvo 89:68, od čega se Francuzi više nisu oporavili.

Mislim da smo veliki dio utakmice igrali dosta bolje i zasluženo smo pobijedili. No, imamo još puno rezerve u obrani i to moramo popraviti za neke buduće i teže utakmice od ove. Imali smo nekih grešaka. Praktički smo im dozvoljavali da se drže na desetak razlike cijelu utakmicu i mislim da smo ih prije trebali slomiti – rekao je nakon pobjede centar Cedevite Bilan.

Trener gostiju Jean-Marc Dupraz, sasvim razumljivo, bio je razočaran.

Loše smo otvorili utakmicu i s takvom obranom ne možemo očekivati mnogo. Znali smo da će ovdje biti teško, ali nismo igrali s dovoljnim intenzitetom. U domaćem prvenstvu možemo pobijeđvati i kad ne igramo na 100%, no u Euroligi to nije moguće – rekao je Francuz.

Limoges je sa 18 koševa i četiri skoka predvodio Nobel Boungou-Colo.