Autor: Ena Ercegovac 2/17/2015 16:14
Romi u Hrvatskoj, kao i njihova djeca, mogu se svakodnevno vidjeti po kafićima, ulicama i trgovima kako prose, a zabrinjavajuća je i njihova pojava na opasnim prometnicama. Djeca su na ulici od najranije dobi, za razliku od njihovih vršnjaka koji su u vrtiću ili nekoj drugoj predškolskoj ustanovi. Prema zadnjem istraživanju koje je proveo Institut društvenih znanosti Ivo Pilar u suradnji s Mrežom fondacija Otvoreno društvo(OSF), UNICEF-om i Fondom za obrazovanje Roma, napravljen je izvještaj kojim je ustanovljeno da samo 20 posto djece od ukupne ispitane populacije Roma, ide u vrtić ili predškolu. Iako je istraživanje pokazalo da ispitanici jaslice i vrtić ocjenjuju dobrim oblikom brige o djece i ranog obrazovanja, mnogi od njih djecu ne upisuju zbog velikih troškova kao što su prijevoz ili troškovi užine.
– Djeca su presretna kad idu u školu ili vrtić, ali je većna roditelja socijalno ugrožena. Centar za socijalnu skrb prilično se angažirao oko romske djece, a ono što nam je pomoglo najviše, besplatni su udžbenici. Međutim, gdje su još dodatna oprema i užina za djecu. Kada imate romsku obitelj s dvoje do petero djece, to ipak nije tako jednostavno – objašnjava Senija Seferović iz Unije Roma koja dodaje da bi se nekakav sporazum između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te pripadnika romske nacionalne manjine trebao izraditi.
Unatoč porastu upisa romske djece u osnovne škole, njih samo 24 posto osam godine privede i kraju. Pokazatelj je to koji govori da roditeljima nije lako financirati obrazovanje djece te da se veliki dio njih ponovno vraća na ulice. Međutim, situacija nije takva samo u Hrvatskoj. Diljem Europe postoji problem romske djece koja žive u teškom siromaštvu i uvjetima koji su proturječni povelji UN-a o pravima djeteta.
– Postoje dva načina da takvu lošu sliku popravimo. Prvi je način da se ulaže u predškolsko obrazovanje Roma. Mislim da bi se time već u početku mogao prekinuti taj začarani lanac siromaštva. Drugi je način da se povežu svi akteri koji nastoje poboljšati situaciju te djece u društvu – istaknula je Valentina Otmačić iz UNICEF-a Hrvatske. Gospođa Otmačić dodatno je naglasila da se samo uključivanjem svih strana, i predstavnika romske nacionalne manjine, kao i predstavnika državnih institucija, mogu napraviti velike promjene po tom pitanju.
Znajući da samo u Hrvatskoj 95 posto Roma živi od socijalne pomoći i da su uglavnom njihove obitelji brojčano velike, ne čudi i činjenica da je smrtnost romske djece uzrokovana pothranjenošću prilično velika. Stigma, odnosno predrasude koje ih od najranije dobi prate, dodatno pogoršavaju njihovu socijalizaciju, odnosno uključivanje u život zajednice. Da bi spriječili pojavu djece koja prose po gradu, kao i po opasnim prometnicama te motivirali njihove obitelji na upis djece u vrtiće i škole, državne institucije trebale bi odraditi ključnu ulogu. Pružiti svakom djetetu pravo na obrazovanje i pravo na kvalitetan temeljna je misija svake članice Ujedinjenih naroda, pa tako i Hrvatske.