Čak 68 posto gradskog novca za udruge ode na sport

Autor: 12/22/2011 13:52

Gradski ured za zdravstvo i branitelje organizirao je konferenciju na kojoj se govorilo civilnom društvu te istaknuo kako je Grad Zagreb najbolje organizirana lokalna samouprava po ovom pitanju.

Zvonimir Šostar, pročelnik Gradskog ureda, naveo je kako je u 2010. godini iz gradskog proračuna za udruge izdvojio 262 milijuna kuna, a u 2009. godini taj je iznos bio malo manji te je tada izdvojeno 250 milijuna kuna.

– Najviše novca izdvaja se za športske udruge – rekao je Šostar.

Iz tablice iz koje se mogla vidjeti struktura dodijeljenih sredstava za 2010. moglo se vidjeti i da je 178 milijuna kuna pripalo sportskim udrugama, što je 68 posto, udruge koje se bave zaštitom okoliša dobile su 31,5 milijuna kuna ili 12 posto, a udruge koje se bave tehničkom kulturom 11,5 milijuna kuna, odnosno 4,3 posto. Ostale udruge su podijele preostalih od 15 posto tog novca.


Šostar je istaknuo kako je Grad Zagreb svijetli primjer kada je riječ o suradnji javne vlasti s udrugama civilnog društva ne samo u Hrvatskoj, već i u cijeloj regiji. Osim po značajnim sredstvima koja Grad Zagreb izdvaja za civilno društvo, Šostar je kazao kako veliki značaj pridodaju pomaganju kod provođenja programa.

Iz te suradnje proizašli su neki od prepoznatljivih projekata. Kao primjere Šostar je naveo Polikliniku za zaštitu djece Grada Zagreba čiji je model postao i svjetski priznat.

– U budućnosti će udruge sve više novca morati dobivati iz vlastitih sredstava. Pod vlastita sredstva smatraju se novci dobiveni iz donacija ili na temelju projekata koje će se financirati europski fondovi – kazao je Šostar.

Problem je preveliki broj udruga

Također, u budućnosti će se bolje kontrolirati trošenje sredstava koje dobivaju udruge te striktno evaluiranje programa. Isto tako će se na internetskoj bazi moći vidjeti koliko je koja udruga primila sredstava te za koje programe. Šostar je istaknuo kako će to doprinijeti transparentnijem trošenju sredstava.

Kao veliki problem naveo je veliki broj udruga, budući da je za osnivanje potrebno samo tri osobe. Tako u Hrvatskoj trenutno ima 42.713 udruge, a od toga ih na  Zagrebu otpada 9664.  

Pored toga, problemima su naznačeni mali broj članova udruga, nedovoljan broj volontera, upitna održivost organizacija, nepovjerenje javnosti prema civilnim udrugama civilnog društva, nedovoljno sudjelovanje civilnih udruga u pripremama, donošenju i provođenju politika i programa te nedovoljnu zastupljenost udruga u medijima.

– Vrlo je važno da se poveća broj volontera – rekao je Šostar i naveo kako će se po uzoru na Ameriku organizirati volonterske servise u bolnicama.