Zagrebancija

Čak 102 Hrvata spašavala Židove tijekom holokausta

Festival predvodi gospodin Branko Lustig

Autor:: Tanja Molvarec 5/27/2010 15:23

Dokumentarni film ‘Zvijezde koje nikada neće izblijedjeti’, prikazan u kinu Europa u sklopu Židovskog filmskog festivala, priča je o austrijskim učenicima koji su u sklopu projekta ‘Pisma zvijezdama’ proveli vrijeme s jednom žrtvom holokausta i na taj način iz prve ruke učili o tom vremenu.

Učenici i hrabre žrtve holokausta zajedno su se vratili kroz prošlost i njihove tragične živote. Kroz film se isprepliću sudbine mnogih Austijanaca, zabranjene ljubavi između arijevaca i nearijevaca i priče o ljudima koji unatoč pritisku nisu odavali mjesta gdje su se skrivali Židovi. Posebno dirljiva priča je o 99-godišnjaku kao najstarijoj osobi koja je preživjela čak tri koncentracijska logora.

Iako su mu nudili da će ga pustiti ukoliko se odrekne svoje vjere jer je bio Jehovin svjedok, on to nije htio učiniti. Film prati i jednu ženu koja nije bila u koncentracijskom logoru no muči ju grižnja savjesti jer su njeni bližnji to morali proživljavati.

Nakon prikazanog filma, učenici nekih zagrebačkih srednjih škola i pojedini studenti sudjelovali su na tribini, a glavna tema je bila titula ‘Pravednici među narodima’ koja se dodjeljuje ne Židovima koji su riskirali svoje živote kako bi spasili Židove. Tribinu je vodio Andreas Maislinger, osnivač austirjske Službe za sjećanje na žrtve holokausta koji je na Židovski filmski festival u Zagreb došao na poziv redatelja Branka Lustiga.

– Želim samo istaknuti da Austrija nije bila samo žrtva nacističkog režima, već su mnogi u tome i sudjelovali- kazao je Maislinger na početku predavanja.

Lustig: Više je žena među Pravednicima jer imaju bolje srce

Da bi netko postao Pravednikom među narodima mora udovoljit četiri kriterija. To su skrivanje Židova, pružanje lažnog identiteta, pomoć u njihovu bijegu i spas djece. Zanimljiv je podatak da Hrvatska ima čak 102 osobe koje su službeno dobile tu počasnu titulu. Na molbu Maislingera svim prisutnima da nabroje neke od tih Hrvata, cijela dvorana je zašutjela. Redatelj Lustig koji je prisustvovao raspravi, sjetio se blaženog Alojzija Stepinca koji nikada nije dobio tu titulu, a zaslužio ju je.

– Trebao je biti i službeno priznat kao Pravednik jer je zaista spasio mnoge živote. No ipak smatram da je bilo puno više onih koji su pomagali i spasili puno života ali jednostavno nisu željeli toliko to naglašavati jer im je bilo prirodno nekome pomoći. Smatram da je ova brojka od 102 osobe znantno veća – kazao je Lustig. Među Pravednicima u cijelom svijetu je najveći broj žena, a na pitanje zašto je to tako, studenti su odgovorili da je to zbog toga što žene imaju izraženiju empatiju.

– Žene imaju bolje srce i poštuju božju zapovijed Ljubi bližnjega svoga – nadodao je Lustig te kazao kako je osnovni cilj ovog Festivala bio upravo približiti mladima to vrijeme i povijest holokausta kako se te strahote nikada više ne bi ponovile.

Uz osnovu poruku koja glasi ´Tko spasi jedan život spasio je cijeli svijet`, završila je edukacijska tribina.

 

Exit mobile version