Zagrebancija

Čaj se pripravlja i po sat vremena

Autor: Ivana Šimac 12/27/2014 13:35

Dok je nekima dovoljna vrela voda i vrećica puna raznovrsnog bilja, drugi će za jedan čaj prirediti cijelu ceremoniju. Takvoj jednoj ceremoniji smo imali prilike nazočiti u samom centru grada, a izvodila ju je majstorica čaja koja je došla čak iz Tokya. Za nju ovo nije samo čaj već kultura, pa je istu naučila od svoje majke, prenijela na svoju kćer, a sve bolji u obavljanju ceremonije čaja je i njen unuk.

– Mi smo došli danas prikazati ceremoniju čaja. Ceremonija čaja koja je započela prije nekakvih 400 godina i započeo ju je Seno Rikyu, majstor čaja. Postoji puno različitih škola čajne ceremonije, a mi pripadamo školi Urasinke. Danas ćemo ovdje prikazati najjednostavniji oblik čajne ceremonija – rekla je Kaori Hasimoto, kći majstorice ceremonija čaja.

Nakon što vidite koliko komplicirana priprema čaja može biti, postavite si pitanje; može li uopće ovako nešto prirediti običan čovjek u svome domu?

– Mi također kod kuće ponekad priredimo ovakvu ceremoniju čaja i u svakom slučaju svatko može to raditi. Iako poanta nije samo u ispijanju čaja nego u cijelom postupku. Najvažniji je dio koji se zove Otemaye, što znači gostoprimstvo, odnosno da za gosta kojega ugostite, da za njega izvršite cijelu ceremoniju i to je ono što je poanta. Dijeljenje zajedničkog iskustva čaja.

Iako su Hrvati kavopije, nije da se ne volimo tu i tamo zagrijati uz šalicu dobroga čaja. Ove majstorice čaja, koje o istome znaju puno više nego oni koji ga prave, kažu kako je ovakva ceremonija dobra za razmjenu iskustava.

– Pijenje kave je također dio kulture, u Japanu mi pijemo čaj. Na ovaj događaj danas gledamo kao na jednu mogućnost razmjene kultura. Da i mi pokažemo što radimo u Japanu i da Hrvati iskuse taj dio naše tradicije.

Spremljen s posebnom ljubavlju i pažnjom, znanjem i iskustvom, čaj je očarao sve koji su prisustvovali ceremoniji. Možda se netko čak i odvaži pokušati ponoviti isto kod kuće.

 

Exit mobile version