Autor:: Tanja Molvarec 5/11/2010 13:36
Policijska statistika za 2009. godinu bila je glavna tema sjednica Odbora za mladež na kojoj je Davor Tor, predstavnik PUZ-a, iznio podatak da je u posljednjih osam godina osam tisuća kaznenih djela manje. Prema policijskoj statistici, dnevno se dogodi 40 do 45 kaznenih djela, te dvije do tri provale u domove.
Ukradeno je jedan ili dva automobila dnevno, a dogodi se i pet do šest prekršaja svađe ili tučnjave. Kaznena djela su u više od 80 posto slučajeva razriješena, istaknuo je Tor.
– Ove brojke sigurno dokazuju koliko je policija napredovala i što je sve dobro napravila. Policija je jako stasala i dobivamo kvalitetne i korisne informacije kako bi spriječili kaznena djela. No, zbog ovog nedavnog događaja na maksimirskom stadionu stekao se dojam da je policija neučinkovita. Taj subjektivni osjećaj je puno gori. Ljudi u situaciji napada na službene osobe ni ne znaju da čine kazneno djelo. Prisutna je velika količina afekta i adrenalina. Nakon ovog zadnjeg primjera napravit ćemo dublju analizu da saznamo što to mlade osobe potiče da tako reagiraju- kazao je Tor.
Od 300 kaznenih djela polovicu počine mlade osobe
Vesna Brezić, članica Odbora za mladež, upozorila je na porast kaznenih djela maloljetnika.
– Za devet posto se povećao broj kaznenih djela maloljetnika i smatram da je to veliki problem. Čini se da se taj rad policije i mladih u školama baš i ne odražava na njih pozitivno. Drugi važan problem je sve veće stradavanje starijih osoba preko 65 godina starosti. Tu je i nasilje u obitelji te posljednji slučaj nereda mladih koji smatraju da mogu napasti policiju. Sve u svemu, ne poklapaju mi se ovi podaci PUZ-a sa realnošću -istaknula je Brezić.
Ipak, Tor se nije složio s tvrdnjama Vesne Brezić pojasnivši kako je potrebno i dalje provoditi eduakcije.
– Istina je da je od 300 kaznenih djela polovicu počine mlađe osoba dakle do 25. godine života. Riječ je o razbojstvu i provalama. Potrebno je i dalje provoditi edukacije, odlaziti u škole i predavati. Što se tiče vozača i starijih osoba, mi držimo predavanje za starije osobe na kojima se može čuti kako reagirati u pojedinim situacijama i kako biti na pojačanom oprezu. No, uglavnom je riječ o starijim osobama koje prelaze na dijelu ceste gdje nije pješački prolaz i većinom zbog toga stradavaju – objasnio je Tor, te dodao da je kada je riječ o nasilju u obitelji veliki problem pronalaženja svjedoka.
Svjedoci ne žele svjedočiti
– Potrebno je što više svjedoka za osnažiti kaznenu prijavu, ali tu se stvara problem jer ukućani ili susjedi ne žele ništa reći. Isti je slučaj i kod svađa u prometu gdje se onda prolaznici osjećaju nesigurno jer vide svađu, no poslije opet ne žele pozvati policiju niti kazati što je bilo. Što se tiče nasilja prema starijim osobama statistički nema puno podataka takvog nasilja – kazao je Tor.
U zadnjih godina dana porastao je pak broj razbojstva benzinskih postaja.
– U roku od mjesec dana 30 benzinskih postaja je opljačkano. Dakle, broj je prošle godine narastao sa 33 na 61. razbojstavo. Tada smo uhvatili odgovorne grupe i već se ove godine taj se broj drastično smanjio. Već je svibanj, a mi smo zabilježili samo pet ili šest razbojstva benzinskih postaja u ovoj godini – kazao je Tor.