Borba s bolešću bila mi je dragocjeno iskustvo

R.I.: 10/9/2011 14:31

Boris Šprem nakon gotovo dvomjesečne borbe sa zloćudnom bolešću vratio se u javni život. Prvo javno pojavljivanje nakon što je ljetos otišao na liječenje bilo je jučer na Mirogoju gdje je s gradskom delegacijom došao položiti vijence povodom Dana neovisnosti.

O bolesti i političkim planovima nakon izlječenja govorio je u intervjuu koji je objavljen u Nedjeljnom Jutarnjem,a čije dijelove donosimo. Šprem je istaknuo kako je liječenje gotovo te da se vraća u politički život, jači nego ikada:

-.--.-Prvo javno pojavljivanje nakon liječenja bilo je na Mirogoju– Kada ste suočeni sa smrću, neke stvari počinjete gledati drugim očima. Moji liječnici, a to osjećam i sam, kažu da sam pobijedio jednu izuzetno opaku bolest; narodski rečeno jedan od vrlo rijetkih rakova krvi.

Šprem će predsjedati narednom sjednicom Skupštine

U posljednjoj fazi liječenja, predsjednik Gradske skupštine proveo je 50 dana u bolnici, boraveći u strogoj izolaciji. No ni to ga nije spriječilo da se povremeno uključuje u politički život, što je, kako kaže, izazivalo burne reakcije liječnika i članova obitelji:

– Sve moje zahvale na uspješnom liječenju idu liječničkom hematološkom timu: doktoru Damiru Nemetu, mom dragom prijatelju Mirandu Mrsiću i prof. dr. Borisu Labaru. Oni su najzaslužniji za moje liječenje. Osim liječnika i obitelji,velika podrška bili su mi i prijatelji, suradnici i kolege. Nije neka velika mudrost ili novost ako kažem da se u nevolji prijatelj poznaje.

Još dugo ćemo otplaćivati dugove jeftinog populizma kaže Boris Šprem koji će predsjedavati idućom sjednicom Gradske skupštine, a planira se aktivnije uključiti u rad Sabora i u izbornu kampanju. Uvjeren je kako će Kukuriku koalicija na predstojećim parlamentarnim izborima biti prepoznata po svom programu I zadobiti povjerenje većine građana

– Lako je kritizirati, valja pronalaziti rješenja, a to je mukotrpan posao, koji traži i predanost i znanje i vještinu kooperativnosti. Pri tom ne valja upasti u zamke jeftinog populizma. Jer upravo taj jeftini populizam je užasno skup i Zagreb će ga još dugo otplaćivati – odlučan je Šprem u svom ocjenjivanju gradske politike.

Šprem: Tri ministarstva utvrdila da mi određujemo cijenu vrtića. ali Bandić izmišlja štos s akontacijama 

U razgovoru za Nedjeljni Jutarnji osvrnuo se i na nepresušnu temu problema sa zagrebačkim dječjim vrtićima, pri čemu ističe kako je to odavno preraslo gradski problem

– Čak tri ministarstva (uprave, obrazovanja i sporta i financija) ustvrdila su da je sve bilo po zakonu. Ministarstvo financija još je dodalo da bi trebalo ići u rebalans proračuna. I nakon svega, Milan Bandić, tvrdoglavo izmišlja štos sa akontacijama i šalje uplatnice koje dodatno unose nemir i zbunjuje građane.

Političke ambicije u redovima izvršne vlasti, smatra Šprem, snažnu utječu na funkcioniranje Grada Zagreba:

– Spretan manipulator poput Bandića može u svoju kampanju uložiti više državnog i gradskog novca nego sve stranke u državi zajedno. I? Opet nikom ništa!

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Prema Špremovim riječima Zagrebu nedostaje sustavni planiranjeZagrebu nedostaje Zagreb-plan Nedavno je na Skupštini ponovno aktualizirana priča da je Holding 2010. godinu završio u minusu od pola milijarde kuna. Šprem smatra da treba javno govoriti o strukturi minusa koji je nastao u Holdingu.

Zagreb zaostaje na znanstvenom, kulutrnom, sportskom i obrazovnom planu

– Radi se o, većinom, naslijeđenim obavezama iz vremena dok je Holdingom upravljao Bandić. Ideja stvaranja Holdinga bila je okupiti sve komunalne službe pod jednu kapu, ne bi li se tako uštedjelo i djelovalo efikasnije.

Predsjednik Gradske skupštine i u ovom je razgovoru istaknuo kako je jedan od glavnih i najvažnijih problema to što broj zaposlenih u proizvodnji stalno opada, zbog čega je i proračun sve manji, a Zagreb nazaduje i na znanstvenom, kulturnom, sportskom, obrazovnom planu:

– Nakon 1990. godine pod motom ‘dolje socijalizam’, ‘dolje planiranje’ uništen je svaki pokušaj ozbiljnog promišljana razvoja grada, pa onda i zatrti i poznati Zavod za izgradnju grada, uostalom kao i mnogo toga drugoga.