Autor: Maja Lena Lopatny 4/25/2014 9:49
BookCrossing je svjetski pokret, koji se temelji na principu darivanja i slobodne razmjene, gdje ostavljate knjigu na javnim mjestima i omogućujete da je netko drugi uzme i pročita. Tako se čitanje popularizira a vaša knjiga proputuje cijeli svijet.
– Centar za kulturu Trešnjevka će postati zona za BookCrossing, jedno od punktova u gradu Zagrebu, što znači da večeras počinjemo a i dalje smo otvoreni svaki dan, tako da građani mogu doći i ostaviti knjige – rekla je Anita Končar iz Centra za kulturu Trešnjevka.
BookCrossing je pokrenuo Amerikanac Ron Hornbaker 2001. godine. Kako funkcionira? Dovoljno je odlučiti darovati knjigu s police te je označiti identifikacijskom naljepnicom koju možete preuzeti s internetske stranice www.bookcrossing.com.
– U Hrvatskoj postoji već nekoliko mjesta koja su proglašena kao BookCrossing zone. Dovoljno je na nekom mjestu ostaviti oznaku, plakat koje građane upućuje da je to mjesto gdje se može ostaviti knjiga, te isto tako uzeti – rekao je gospodin Veselko iz Centra za kulturu Trešnjevka.
BookCrossingom svijetom putuje preko 20 miliona knjiga. Nacionalna sveučilišna biblioteka prva je otvorila mjesto za BookCrossing u Hrvatskoj.
– Koliko je meni poznato u Hrvatskoj ima već dvadesetak BookCrossing zona gdje se knjige mogu ostaviti i uzeti, a ja osobno u tramvaju još nisam nabasao na neku takvu knjigu, znači da je to sve u povojima – dodao je Veselko.
Nije novost da Hrvati sve manje čitaju, a BookCrossing je odlična ideja za koju se nadamo da će popraviti lošu hrvatsku statistiku.